Yıldız Mimar Her Şeyi Tasarlayabilir Mi?

Los Angeles Nehri'nin yeniden canlandırması kapsamındaki master plan çalışmaları için Frank Gehry’nin seçilmesi kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Los Angeles Times gazetesinde yer alan habere gelen tepkiler, projeye neden bir peyzaj mimarı yerine yıldız mimar davet edildiği yönünde.

fotoğraf: jae c. hong

Kaliforniya’yı kat eden 51 mil uzunluğundaki nehre, 1930’lu yıllarda sel felaketlerine karşı önlem amaçlı olarak yataklar ve setler inşa edilmişti. Taşkın sularını doğrudan Pasifik Okyanusu’na tahliye etmek için kullanılan nehir zaman içinde bölge endüstrisini besleyen bir kanal haline gelmiş. Kirlenen nehir, bölge sağlığını tehdit etmeye başlayınca da nehrin yeniden canlandırılması ve doğal akışına kavuşması için çevreci gruplar pek çok eylem düzenlemişlerdi.

Nehir ve çevresi için üst ölçekli kararları belirlemek ve bölgeye doğal değerini yeniden kazandırmak için 2009 yılında kurulan Los Angeles Nehri Yeniden Canlandırma Derneği projeyi gerçekleştirmesi için Frank Gehry’yi davet etti. Los Angeles Times’ta mimarlık eleştirisi yazarı olan Christopher Hawthorne ise Gehry’nin bu projeye seçilmesini “mantıksız” olarak değerlendiriyor. Hawthorne aynı yazısında, üretimleri tekil yapılar üzerine yoğunlaşan Gehry’nin bir master plan projesini gerçekleştirmesinin ne denli olumlu sonuçlar doğuracağı konusunda kaygılarını dile getiriyor. Öte yandan bir yıldız mimar yerine bir peyzaj mimarına bu projenin yaptırılmasının daha anlamlı olup olmayacağı tartışmaları sürerken bölge halkıysa bu konudaki tedirginliklerini gazetede dile getirdi. Geçtiğimiz yıldan bu yana proje üzerinde çalışmalarını sürdüren Gehry’nin henüz projeye dair bir bilgi yayınlamaması da dikkat çeken bir diğer konu oldu.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: