Yolculuğun Parçası

Norveç’te gerçekleştirilen proje, bir doğa rotası üzerinde sunduğu duraklama alanını yalnızca ihtiyaca yönelik bir eklenti olarak değil, aynı zamanda çevreyle kurulan ilişkileri pekiştiren bir deneyim mekanı olarak kurguluyor.

Hem yerli hem de yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği Helgelandskysten Doğa Rotası üzerinde yer alan Uredd Dinlenme Alanı, fiyord ve dağ peyzajını bir arada sunan etkileyici bir manzara ile çevreleniyor. Kış aylarında Kuzey Işıkları, yazları ise Beyaz Geceler ile birlikte farklı deneyimler sunan bu açık alanın yeniden tasarlandığı proje, hem mimarlık hem de ihtiyaç duyulan servisler kapsamında çözümler sunmayı amaçlıyor.

Beton dökülerek oluşturulan teras, kıyıya erişimi de sağlayacak şekilde basamaklanarak yamaçta bir amfi tiyatro meydana getiriyor. Amfi ise kalıba dökülerek önceden üretilmiş ve daha sonra proje alanına yerleştirilmiş beton basamaklardan oluşuyor. Terasın üzerinde aynı zamanda karakteristik Fauske mermerinden üretilen oturma birimleri ve yine betondan inşa edilmiş kıvrımlı örtüsüyle zemine bağlanan tuvalet bulunuyor.

Plan
Tuvalet, detaylı kesit

Uredd denizaltısı adına yapılmış olan mevcut II. Dünya Savaşı anıtı ise mermerden yeni kaidesi ile terasa tekrar yerleştirilmiş. Terasla ana yol arasında kalan asfalt alan araç park yeri olarak kullanılmak üzere yeniden düzenlenmiş. Sahildeki mevcut bitki örtüsü ve çakıl dokunun proje sürecince zarar görmemesi için yapım süreçleri son derece dikkatli yürütülmüş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: