Yönetimde Şeffaflık

Cam ve ahşap malzemenin yoğun olarak kullanıldığı Saygılı Rulman Yönetim Binası projesi ile şeffaf, erişilebilir ve ferah mekanlar kurgulanmış.

İzmir Kemalpaşa mevkiinde Saygılı Rulman firmasına ait tesislerin bulunduğu alanda konumlanan yönetim binası 2.500 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Zemin ve asma kattan oluşan binanın taşıyıcı sisteminde çelik kullandık. Katlar arası dolaşım kurgusunu çözmek için asma katı yönetim, zemin katı ise çalışma ve destek birimi olarak tasarladık. Bu sebeple yönetici odası, toplantı salonları ve çok amaçlı salon asma katta, çalışma ofisleri ve destek birimleri ise zemin katta yer alıyor. Mekanların ana karakterinin sıkışıklıktan uzak, ferah, yüksek tavanlı, bol ışıklı olmasına karar verdik. Tüm binayı içten algılamaya müsait çatıya kadar uzanan mekansal kurgu ve cam toplantı odalarını çevreleyen çakıl bahçesi ile desteklenen giriş, binanın firmayı yansıtan prestijini vurgulamakta. Yemekhane, mutfak, dinlenme odası gibi çalışanlara yönelik iş haricinde kullanılan mekanlar zemin katta yer alıyor. İki ayrı merdiven ve firmanın engellilere yönelik erişimi artırma talebi doğrultusunda şeffaf olarak tasarlanmış asansör zemin ile asma katı birbirine bağlıyor.

Birbirine paralel iki koldan oluşan ve bir köprüyle bağlanan asma katın ahşap kaplı yüzeylerini tasarlarken bir geminin binaya asılı olduğu izlenimini vermek istedik. Gerek planda gerekse üçüncü boyutta kullandığımız boşluk-doluluk oranları ile geniş ferah bir mekan deneyimi sunarken bol gün ışığı kullanımına ve konforlu bir iç ortam tasarımına yoğunlaştık.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: