Yosun Çeşmesi

Bureau A tasarımı “Yosun Çeşmesi”, 16. yüzyıl İtalyan bahçesi konseptine sahip bir peyzaj projesi. Tasarım, alışılmış bitki kullanımının dışına çıkarak peyzajı, mavi ve yeşil alglerden elde edilen bir hibritle kurgulamış.

Yosun Çeşmesi’nin biçimi ve ölçeği, 1550 yılında Frascati’de tasarlanmış Villa Aldobrandini’nin bir yansıması olarak düşünülmüş. Pitoresk ve romantik akımda pavyonlar, kendi özgün mimarilerini oluşturmak için doğa olaylarını referans alırdı. Doğadan örneklenen biçim ve ölçek, peyzaj kompozisyonunda deforme edilirdi. Yosun Çeşmesi de referans aldığı Villa Aldobrandi’nin peyzaj tasarımını, içinde olduğu çevreyle birleştiriyor, alışılmış peyzaj algısını deforme ediyor ve açık bir pavyon tasarımı sunuyor.

fotoğraflar: dylan perrenoud

Proje, kamusal bir parktaki kayın ağacı ormanında yer alıyor. Kanaldaki yosun tarlasının oluşturduğu pavyon, mavi - yeşil alglerin oluşturduğu bir hibrit çiftliği. Özellikle tarımın zor olduğu topraklarda gübre olarak kullanılan mavi - yeşil alglerin ürettiği yosun, nadir olarak bulunan yeşil proteinlerden biri. Çeşitli vitaminler ve antioksidanlar üreten siyanobakteriler, kanalda yetiştiriliyor ve talebe göre tarlalardan toplanıyor. Yosunlar, çiftçiler tarafından belirli zaman aralıklarında sulanıyor; böylece siyanobakterilerin oluşturduğu “toprak” havalandırılıyor. Kumaş filtrelerin üzerinde yetiştirilen yosunlar, algleri filtrenin altında bırakacak şekilde toplanıyor.

Yosun Çeşmesi, besin sağladığı gibi içeriği ve tarihi referanslarıyla ziyaretçilerle iletişime geçmiş. Böylece peyzaj, siyanobakteriler için bir üretim çiftliğiyken ziyaretçiler için parkın devamındaki farklı bir deneyim alanı olmuş.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=lToWLnrbc4E[/embed]

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL