Yükselen Dallar

Çalışmalarını geri dönüştürülebilir strüktürel sistemler üzerine yoğunlaştıran Penda, Pekin Tasarım Haftası kapsamında yükselen dallar adlı bir pavyon tasarladı. Yalnızca bambu dallarının ve iplerin kullanıldığı pavyonun, üzerindeki bitki yerleştirmeleriyle zaman içinde doğanın bir parçası haline gelmesi hedefleniyor.

Pekin Tasarım Haftası kapsamında tasarlanan Yükselen Dallar pavyonu, Çin’in geleneksel malzemelerinden biri olan bambuyu kullanarak mimarlık ve kültürün birleşimini öne çıkarıyor. Aynı zamanda Penda, bir yapı malzemesi olarak çok da dikkat çekmeyen bambunun potansiyellerini açığa çıkarmayı hedeflemiş. Strüktürü ayakta tutan bambu dallarının tüm bağlantıları kalın urganlardan oluşuyor. Urgan dallara hiçbir şekilde zarar vermiyor, böylelikle tüm malzemelerin yeniden kullanılmasına olanak sağlanıyor.

fotoğraflar: xia zhi

Penda, tasarımı, bundan sonraki üretimlere yönelik atılan ilk adım olarak değerlendiriyor. Modüler birimlerle kurgulanan pavyon, ekolojik olmanın yanı sıra istenilen her şekilde ve yönde çoğaltılabiliyor; büyüyüp genişleyebiliyor. Bu anlamda Penda ilerleyen yıllarda bambudan bir yerleşke kurma hayalini de adım adım gerçeğe dönüştürüyor. Dünyanın en büyük bambu ihracatını gerçekleştiren Anji bölgesinde ilk dokuz ay içinde yirmi aileyi barındıracak bir masterplan uygulamasına başlanacak. Bölgedeki nüfus artışına bağlı olarak strüktür genişleyerek kamusal alanları ve altyapı sistemlerini de üretecek. Tasarım ekibi, 2023 yılına gelindiğinde 20.000 nüfuslu bir yerleşimi tamamen bambularla kurmayı hedefliyor.

Çevre sorunları, ekonomik krizler ve yetersiz kent planları mimarlık disiplinini yapı üretim süreçlerini yeniden ele almaya zorluyor. Kolay kurulabilir bambu sistemler, hızlı ve ekolojik üretimin önünü açıyor. Bambu gibi doğal ve geri dönüşüme elverişli kaynakların yapı üretiminde kullanılması uzun süreli yapı stoğu ihtiyacını karşılamak için alternatif bir yol olarak görünüyor. Yapı malzemesi olarak kullanılan her bambu dalı için iki yeni ağaç dikiliyor. Bu sayede yerleşim bölgelerinin etrafının da bambu ormanıyla çevrelenmesi sağlanıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: