Zanaate Dijital Dokunuş

Yerel mimari dokunun kaybolmasını dert edinmenin yanı sıra zanaat kültürünü yeniden canlandırmak için dijital tasarım ve üretim yöntemlerinin potansiyelini araştıran Sun Room projesi, bambudan örülerek yerinde inşa edilen kompozit bir kabuk.

Bambu ile dokuma Çin'de hem sürdürülebilirlik hem de kültürel anlamda önemli bir yere sahip olsa da karmaşık yapısı ile belli bilgi ve becerilere sahip işgücü gerektirdiğinden kullanılma sıklığı günden güne düşüş gösteriyor. Sun Room projesi ise bu eski ve değerli zanaatin karmaşıklığını dijital tasarım tekniklerine başvurarak kolaylaştırmayı; aynı zamanda da malzemenin mimari ölçekteki potansiyelini ve yerel halk için alternatif bir yapı malzemesi haline gelebilmesini araştırıyor.

sun room, hong kong üniversitesi, bambu

Hong Kong Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve yıllardır devam eden çalışmanın odak noktası haline gelen Peitian köyü, imar ve geliştirme planları konularında yaşanan sorunların yanı sıra zanaat geleneğinin ve onun temsil ettiği maddi olmayan kültürel mirasın kaybolması gibi başka bir krizle daha yüzleşiyor. Bu noktada proje, yalnızca Peitian’a özgü olan bir çayevi tipolojisini canlandırmayı amaçlıyor. Çiftçilerin barınak olarak kullandığı, yeri gelince toplanma ya da satış yeri olarak da işlevlenen bu yapılar eskiden toprak ve ahşap kullanılarak inşa edilir ve böylece doğal peyzaja eklemlenirmiş. Tarihte ise genellikle zanaatkarların kendi ustalıklarını sergiledikleri ya da yeni yapım teknikleri geliştirdikleri pavyonlar olarak kullanılırmış. Bugün ise çoğunlukla beton ya da tuğladan inşa edilmiş eklentiler bu geleneksel yapılar ile yer değiştirmiş durumda.

Bir toplum mekanı olarak tasarlanan Sun Room, toprakla uğraşan insanların sıcak hasat dönemlerinde soluklanabileceği bir alan sunuyor. Yapının formu ve yerleşimi ise hava akışını ve dış mekanla olan görsel bağı en yüksek seviyede tutmak üzere belirlenmiş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: