Zemindeki Yansımalar

Konut blokları arasında işlevsiz ve tanımsız kalmış meydanı dönüştüren proje, mahalle sakinlerinin farklı kültürlerini döşemeye işlenen mozaiklerle görünür kılıyor.

1980-82 yılları arasında Martorell Bohigas Mackay tarafından tasarlanmış ve 600 haneli bir yerleşim olan Cerdanyola 2000’in bir parçası olan Penedes Meydanı, 8+ katlı bloklarla çevrili bir alan. Tasarlanan proje ise kendi haline bırakılmış, herhangi bir aktivite yüklenmemiş bu ara mekana bir kimlik kazandırmayı, dahası sosyal ve kamusal kullanımlarla canlandırmayı amaçlıyor.

fotoğraflar: jordi surroca, marc méndez

Bütün sakinlerin vakit geçirebilecekleri ve bir şekilde karşılaşabilecekleri bu mekan aynı zamanda sokak ve ev arasında ilk ve son adımların atıldığı bir alan tanımladığından olabildiğince samimi ve ait hissettiren bir atmosfer oluşması amaçlanmış. Döşemede kullanılan “kilimler”, mahallede yaşayan farklı kültürlerden gelen desenler taşıyor. Böylece, bütüne bakıldığında çok kültürlü bir mozaik meydana gelirken, herkesin kendini yakın hissettiği bir parça bulabileceği bir mekan ortaya çıkıyor. Mekan bir buluşma noktası, karşılama yeri ya da bir oyun alanına dönüşüyor ve kullanıcının arzularıyla şekillenecek farklı senaryolara kucak açıyor. Bu isimsiz ve tanımsız mekan bir anlamda kendi içinde geri dönüştürülerek yeni anlamlar kazanıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: