Birlikte Dönüştürmek

Evsizlikten kurtulmaya gayret eden kadınlar ve çocuklarının geçici süreliğine barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hizmet veren sığınma evinde destek fonlarıyla tasarlanan çocuk kütüphanesinin çocukların gelişim süreçlerine katkı sunması hedefleniyor.

New York’ta evsizlikten kurtulmaya çalışan kadınlar ve dokuz yaş altındaki çocuklarının kalabildiği bir sığınma evinin çocuk kütüphanesi Michael K. Chen Mimarlık Ofisi tarafından yenilendi. 1991 yılından bu yana hizmet veren sığınma evi kadınlara bu geçiş sürecinde geçici olarak barınma ihtiyacını karşılayabilecekleri güvenli konutlar sağlıyor.

Mülk sahipliğinin olmadığı ve herkesin mekanları geçici olarak kullanabildiği sığınakta çeşitli sosyal hizmet ve programlar mevcut. Çocuk kütüphanesi de sığınağın sağladığı sosyal hizmetlerden biri. Çocuklar için bir sosyalleşme ve eğitim mekanı olan kütüphane, okuma ve öykü seansları dışında düzenlenen farklı etkinlikler için de kullanılıyor. Çocukların bilişsel ve duygusal gelişimi için okumanın önemli olduğunu vurgulayan merkez, kitaplara erişimi olmayan çocuklara bu fırsatı sunmayı görev edinerek bir okuma mekanı tasarlanmasını istemiş.

Kütüphane, sığınağın çok amaçlı salonunun üst katında tonozlu tavanın bulunduğu asma katta yer alıyor. Yapının temel özelliklerinden farklı olarak kütüphaneyi çocukların zevk alacağı bir mekana dönüştürmek için renkli ve parlak malzemeler kullanılmış, grup etkinlikleri için geçişlere izin veren bir mekan olarak tasarlanmış.

Tonozlu duvarın altına yerleştirilen raf sisteminin çevresi aydınlatılmış, etrafına ise hareketli oturma elemanları yerleştirilmiş. Çocukların rahatlıkla yere oturabilmesi için zemin desenli bir halı ile kaplanmış.

Projeye katkı sağlamak için birçok insan ve kitabevi tarafından kütüphaneye kitap bağışı yapılmış, projenin tüm geliri ise bağışlarla elde edilmiş.

Etiketler:

İlgili İçerikler: