Çatıya Asılı Mekanlar

Ekvator’da 18. yüzyılın sonlarında inşa edilen konutlardan biri Al Borde tarafından yenilenerek kurulan ahşap kiriş bağlantıları ile iki katlı bir yapıya dönüştürülmüş.

Yapının kullanım için iyi durumda olmadığını saptayan Al Borde ekibi, konut sahibi ailenin talebiyle bir yenileme projesine başlamış. 80 metrekarelik tek katlı bir yapı olan konutun, tuğla zemininin iyi durumda olmadığı, ışık ve havalandırma sistemlerinin kullanıcılar için konforlu olmadığı tespit edilmiş.

Yenileme projesine kadar 18. yüzyıldan kalma konutun çoğu özelliği, olduğu gibi korunarak kullanılmaya devam edilmiş; proje sürecine kadar yapılan yenileme çalışmaları oldukça az ve stratejik hamlelerle yapılmış. Yapının taşıyıcı duvarları güçlendirilmiş, bazı kapı ve pencereler değiştirilmiş ve zemin beton cilasıyla kaplanmış.

Tekil ve tek katlı bir kütle olarak var olan yapının cephelerinden biri sokakla pencereler aracılığıyla görsel ilişki kurarken, biri başka bir konutla komşu, diğer ikisiyse konutun küçük iç bahçesine açılıyor. Bahçenin tuğlalarla örülü duvarı yanda bulunan komşu yapıyla ilişkiyi sınırlandırarak konut sahipleri için özel bir alan tanımlıyor.

Ev sahibi aile, konut içi mekan yerleşiminin kurgusunu yönlendirerek, tasarımcılara mekanlar arası mahremiyetin kendileri için önemli olmadığını belirtmiş. Bu nedenle sadece yatak odalarının özel alanlar olarak kurgulandığı konutta; mutfak, banyo ve yemek odası her zaman aile bireyleri ve arkadaşlarıyla zaman geçirebilecekleri ortak alanlar olarak düzenlenmiş.

Ahşap çatısının çürümesi dolayısıyla konuta yenileme sırasında yeni bir çatı inşa etme ihtiyacı duyulmuş. Bu durumu bir avantaj olarak değerlendirmeyi tercih eden tasarımcılar, yatak odalarını asma kata yerleştirmiş. Asma kat, yapı içerisinde ahşap kiriş bağlantıları ile desteklenmiş, kirişler aynı zamanda duvarları destekleyen elemanlar olarak kullanılmış. Sabit aralıklarla okaliptüs makasları kurulmuş. Bu kafes sistemi aynı zamanda bölücüler gibi tanımlanmış ve her kafes, arasında bir yatak olacak biçimde mekan yerleşimi tamamlanmış.

Kötü durumda olan çatı kiremitleri ise yeniden aynı yerinde kullanılamayacağı için verandada dolgu malzemesi olarak kullanılmış. Çatıda aynı zamanda geri dönüştürülmüş cam kullanılarak ışığı içeri alması sağlanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL