Deneyimsel Banka

Müşteri deneyimi odaklı bir mekan ve marka tasarımı olan bankacılık merkezi, marka logosunun dış cepheye işlendiği ikonik bir katman ile farklılaşan bir banka yapısı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde bankacılık alanında lider konumunda olan Burgan Bank Grubu’nun bir parçası olan Burgan Bank Türkiye, altmışı aşkın şubesiyle Türkiye’de hizmet veriyor. I-AM ekibi olarak Nispetiye Caddesi’ndeki Burgan Bank Özel Bankacılık Merkezi’nin tüm mimari ve marka tasarımını gerçekleştirdik.

i-am,banka,Emre Kuzlu, banka, deneyim tasarımı
fotoğraflar: ibrahim özbunar
banka girişi
banka genel görünüş
giriş ve karşılama alanı
iç mekandan görüntüler
iç mekandan görüntüler
bodrum kat planı
zemin kat planı
1. kat planı

Mart 2014’te hizmete giren Burgan Bank projesi bizim için heyecan veren bir proje oldu. Hem görsel olarak müşteriye hitap eden ve kendini özel hissettiren hem de kullanıcı odaklı ve işlevsel bir bankacılık deneyimi kurguladık. İlk etapta gerçekleştirdiğimiz workshoplarla markanın özünü değerlendirdik ve Burgan Bank’ın burada müşterilerine yaşatmak istediği deneyimi inceledik. Markanın özünü, kişiye özel hizmet ve zanaat temasını öne çıkaracak şekilde “hand-crafted banking” olarak tanımladık. Tüm marka ve mimari tasarımı bunu destekleyecek şekilde tasarladık.

Bankanın, diğer standart şubelerinden farklılaşan ikonik bir yapı olmasına karar verdik. Metal plakalar üzerine perfore edilen marka amblemiyle binanın dış yüzeyini ikinci bir cidar olarak kurguladık. İç mekanda gündüz doğal ışık kullanılıyor. İki dış yüzey arasına konumlandırılan aydınlatmalar, gece dramatik bir etki oluşturuyor. Girişi resepsiyon formatında ele alarak müşterilere iyi bir karşılamayla davetkar bir alan sunduk.

Müşterilerini sürprizlerle karşılayan, müşterilerin rahatça bankacılık işlemlerini gerçekleştirdiği ve ihtiyaçlarının kişiye özel şekilde karşılanabildiği kaliteli bir alan sunmaya odaklandık. Sonuçta ziyaretçilerin ve görenlerin beğeniyle karşıladığı bir yapı ortaya çıktı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL