Eğitime Konteyner Ek

DİDEM KAN KILIÇ

Kutu Yuva, İzmir Ekonomi Üniversitesi Act For tasarım topluluğunun daha fazla mekana gereksinim duyan bir anaokulu için tasarlayıp uyguladıkları bir proje.

Kutu Yuva, Act For proje topluluğu tarafından tasarlanan bir sosyal sorumluluk projesi. Act For proje topluluğu tasarımcılar ve ihtiyaç sahibi insanlar arasında kolektif eylem oluşturmak amacıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEU) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bünyesinde kurulan, gönüllü tasarım öğrencilerine ve akademisyenlere açık, sürdürülebilir bir dayanışma platformu.

Kutu Yuva’nın ana özelliği, ihtiyaca göre tasarlanan bir sosyal sorumluluk projesinin nasıl uygulanacağını ve tasarımın gücüyle olumlu bir değişimin nasıl sağlanacağını göstermesi. Act For tasarımcılarının yaklaşımı, ihtiyaç sahibi çocuklar için daha iyi yaşam alanları yaratan çözümler sunmaya dayalı.

Act For tasarımcıları ilk olarak yerel çevrelerinin ihtiyaçlarını analiz ettiler ve ihtiyaç sahibi olarak belirlenen bir ilkokulun bünyesinde bulunan, 25 çocuğun havalandırma, ısıtma, mekansal organizasyon gereksinimlerini karşılayamayan ve sağlıksız bir alanda onlara eğitim veren bir anaokul için bu projeyi geliştirdiler. Mevcut mekanın kullanıcısı olan öğretmenlerle çalışan tasarımcılar öncelikle ıslak mekanlara ve yemek pişirme alanına ihtiyaç olduğunu belirlediler. Aynı zamanda, havalandırma ve ısıtma da düşünülmeliydi. İhtiyaç analizinden sonra kavramsal aşamaya geçildi ve konsept proje hazırlandı. Yaratıcılık tasarım sürecinin ana unsuru, ancak gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsanız sponsor bulma sürecini uzatabilirsiniz. Bu sebeple, ilk önceliğimiz, en iyi tasarımı en uygun maliyetle üretilebilecek şekilde oluşturmaktı. Kısacası, sosyal sorumluluk projesinin tasarım sürecinde yaratıcılık ile gerçekçilik dengesine ihtiyaç olur. Sonrasında, konsept aşaması biten projenin uygulama çizimleri hazırlandı ve sponsorluk dosyası oluşturuldu. Büyük ölçekli firmalara sponsorluk dosyası sunuldu ve proje, uygulama aşamasında kamu ve özel kaynaklar tarafından desteklendi. Gerekli mobilya tasarımları ve üretimleri İEU üçüncü sınıf mobilya tasarımı öğrencileri tarafından tasarlanıp uygulandı. Bu sebeple, mobilya üretimi uygulama bütçesine dahil edilmedi.

Çocukların çevreleriyle iletişim kurduğu en kritik yaşlar olan 3-6 yaş arası çocuklar için tasarlanan bu proje, 27 m2’lik iki konteynerdan oluşuyor. Konteynerlerden biri yemek alanı ve ıslak mekanlar için tasarlandı. Diğeri ise çocukların faaliyetleri ve eğitimleri için kullanılmakta. Cam geçiş yolu ile birleştirilen bu iki konteyner, içerisine yeterince güneş ışığı alabilmekte ve bu geçiş yolu ön ve arka bahçeye açılmakta. Eğimli çatı sistemi konteynerların tavanına yük olmaması için ayrı olarak tasarlanıp uygulandı. Çatılar, eğimleri ve konteyner eninden fazla olan ölçüleri sayesinde yağmur suyunu toprağa aktarmakta.

Plan
Kesit
Görünüşler

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: