Eklemlenen Hayaller

Kısıtlı kaynaklar, bir dolu heves ve kolektif bir çalışmayla hayata geçirilen okul projesi, mülkiyet kavramının sınırlarını ve anlamını değiştiriyor.

Hollanda’da bir tarım ve hayvancılık okulunun uygulama alanı ihtiyacını karşılamak adına fikir tohumları ekilen bu binanın yapımı, para ve işgücü yetersizliklerine rağmen bir mahallelinin kullanılmayan arazisini önermesiyle başlıyor. Okul, mahalleli ve belediye el birliğiyle sonu görünmeyen bir işe girişiyor. Kuzey Brabant ili ve Visavis Landscape desteğiyle proje için küçük bir bütçe oluşturuluyor. RO&AD mimarlık ofisi de projeye dahil olunca, kısıtlı kaynaklarla hayata geçirilebilecek basit fakat etkili bir tasarım ortaya çıkıyor.

Sınıflar, seralar, barınakların birbiri ardına doğrusal olarak yerleştirildiği plan 6 metre genişliğinde 100 metre uzunluğunda. Bu sayede odalar arasındaki geçişler için gereksiz alan ve kaynak harcanmadan doğrudan işleve yönelik bir mekânsal konumlandırma sağlanmış. Yapım sürecinde öğrenciler, öğretmenler, hatta mahallelilerin kolayca dahil olabilmesi düşünülerek ahşap bir strüktür ve görece basit ahşap makaslı beşik çatı uygulaması planlanmış. Tırnaklı plakalarla birleşen taşıyıcı sistem, içinde gerçekleşecek aktiviteye göre değişen türde malzemelerle kaplanmış.

Bir yüklenici ve birkaç mimar önderliğinde pek çok kişinin ortak çalışması sonucu projenin yapımı bir buçuk senede tamamlanırken öğretmenlerin, öğrencilerin ve mahallelinin gururla sahiplendiği bir okul çıkıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL