Estetiği Sürdürmek

Kendini dış çevresine kapatmadan ihtiyaçlara karşılık verme ilkesiyle tasarlanan ofis projesinde çelik, sağlamlık ve işlevselliğinin ötesinde estetik bir unsura dönüşüyor.

Doğalgaz kombine çevrim enerji santrallerinin işletme ve bakım yönetim kadroları için inşa edilen ofis yapısı, ENKA Santral yönetiminin santrallerin işletmesi boyunca oluşan koşullar ve ek ihtiyaçlar doğrultusunda mevcut yönetim binasının yenilenmesi kararı sonucu tasarlanmış. Ekibin mevcut iş süreçleri ve yeni ihtiyaçları dikkate alarak gerçekleştirdiği proje, tek katlı seyreden ama kimi yerlerde de üst katlar, teraslarla oluşturulmuş bir yapı. 9.000 metrekarelik açık alanda yaklaşık 5.000 metrekarelik ofis yapısı olarak gerçekleştirilen proje, santral çalışanları ve yöneticileri için çalışma alanları, farklı büyüklüklerde toplantı salonları, yemekhane gibi mekanları içeriyor. Oluşturulan yeni iç ve dış mekan peyzaj tasarımında ise var olan bahçe peyzajı dikkate alınmış, mevcut ağaçlar korunmuş.

ENKA Santralleri Ofisi, GAD
Bir estetik unsura dönüşmüş çelik
Tek ve iki katlı kurgusuyla yapı kütlesi
İşlevsel ekler ve peyzaj düzenlemesi
Tek ve iki katlı kurgusuyla yapı kütlesi
Cephe diyagramları
Cephe diyagramları

Çelik malzeme yardımıyla daha hafif bir sistem olarak kurgulanan yapı boru profiller, kutu profiller ve I profilleri içeren çelik elemanlardan oluşuyor. ENKA Santralleri Ofisi’nde yapay ışığın asgari olduğu, mümkün olduğu kadar gün ışığı alabilen, günün geç saatlerinde de kullanılabilecek, aynı zamanda ısıtma soğutmasında da sorun yaşanmayacak ve çeliğin tüm özelliklerine yer vererek, kapatmadan göstererek etkili olmasını önemseyen bir tasarım ilkesi izlenmiş. Tasarımcılarına göre yapı açık cam yüzeylerin dışında; ofis ve tesis arasındaki uyum, yarattığı şeffaflık, iç mekan tasarımında çeliğin estetik değerinin ortaya çıkması ve en önemlisi de deprem bölgesinde yer alan bir yapı olarak güvenli bir çelik taşıyıcı sistem önermesi projenin en önemli niteliklerini oluşturuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL