Kalıntılar Üzerinde Bir Çatı Bahçesi

Tarihi kalıntıların sergilendiği bir yapının üzerine yerleştirilen çatı bahçesi, Hollanda'da bulunuyor. Turistler için şehrin tarihi dokusuna bir bakış alanı sunarken, sade tasarımıyla şehrin sakinleri için de yeni bir kent parkı olarak ortaya çıkıyor.

Hollanda'nın 's-Hertogenbosch şehrinde yer alan park projesi, tarihi kent merkezine ait kalıntıları barındıran bir yapının üzerinde bulunuyor. 19. yüzyılda Dommel Nehri'nin su akışını rahatlatmak için yıkılmadan önce şehrin eski kapılarından biri olan bu alanda, tarihi duvarlardan kalan bölümler restore edilerek yapının sınırları olarak belirlenmiş. Çatı ise metal bir strüktür ile desteklenmiş. Kalıntıların sergilendiği yer turistik bir nokta haline gelirken, çatıyla birlikte oluşan ve sokak seviyesinden 1,5 metre yükseklikteki boş alan da küçük bir kent parkı olarak tasarlanmış.

fotoğraf: marlene van gessel
fotoğraf: maud van roosmalen
fotoğraf: niels van empel
fotoğraf: niels van empel
fotoğraf: niels van empel
fotoğraf: martien van osch
fotoğraf: rosanne schrijver
fotoğraf: martien van osch
fotoğraf: tekton bouwmanagement

OSLO (Ontwerp Stedelijke en Landschappelijke Omgeving) tarafından tasarlanan ve 700 m2 büyüklüğünde olan çatı bahçesinin alanı yapının geometrisi ile şekillenirken, teras formu nehrin iki ucuna doğru bakış sağlıyor. Oturma alanlarına biraz gölge ve mahremiyet vermek üzere parka 11 adet yetişkin gladiçya ağacı dikilmiş. Bitkilendirme için seçilen diğer her dem yeşil türlerin içine yerleştirildiği bölmeler, ana strüktürde olduğu gibi paslandırılmış metalden yapılmış. Ağaç gövdeleri ise mekanla olan tasarımsal bağı arttırmak üzere kestane rengine boyanmış. Suda yüzen buz kütlelerine benzetilen beton döşemeler proje için özel olarak tasarlanmış. Betonların arasında ise ağaçların su almasını sağlayacak şekilde geçirgen çakıl alanlar oluşturulmuş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: