Kırsal Üretimin Kimliği

Bölgedeki mevcut konutların tipoloji ve yapım tekniklerini araştırarak başlayan süreç ile, kırsaldaki üretim faaliyetlerini destekleyecek bir prototip yapı tasarımı hedeflenmiş.

Projenin tasarım süreci Pohegaon bölgesindeki konutlar için çeşitli çağdaş fikirlerin anlaşılması ve değerlendirilmesi ile başlamış. Konut sahipleri Atelier Shantanu Autade ekibinden dinlenme, yeme ve barınma işlevlerini karşılayacak bir mekan tasarlamaları talebinde bulunmuşlar. Üretilen yapının bölge için öznel bir kimlik oluşturması nedeniyle tarım arazileri için bir prototip oluşturması hedeflenmiş. Bu nedenle mekan, yetiştirilen ürünlerin depolanması, paketlenmesi ve satılması, yemek pişirme tesisleri ve çiftliklerde çalışan işçilere geçici barınak sağlama gibi çeşitli faaliyetler üzerinden programlanmış.

Bölgedeki geleneksel konut yapısını anlamak için tasarım süreci başlamadan önce bölge halkı ile anketler yapılarak ihtiyaçlar ve gereklilikler belirlenmiş. Bu sayede çamur döşeme kullanılarak inşa edilmiş verandalı konutlardan, beton ve teneke çatılarla inşa edilmiş bungalovlara uzanan düşük maliyetli konut üretim biçimlerinin süreçleri araştırılmış. Mevcut konutların tipolojilerinin ve yapım tekniklerinin araştırılmasından sonra yapıda galvanizli çatı ile kaplı metal prefabrik iskeletli ince beton duvar kullanılmaya karar verilmiş. Tipolojik bir prototip arayışında zemini oluşturacak bir platform, metal çerçeve iskelet, çatı için oluklu levhalar gibi yapının ana unsurlarını oluşturacak malzemeler belirlenmiş.

Yapının merkezinde yaşam ve dinlenme alanını ayıran ortak pişirme alanı mevcut. Yapı malzemelerinin ve konut içi mekan konumlanmasının ayrıksı hali, yapıyı dışarıdan parça parça okunabilir hale getirirken aynı zamanda içeriden ve dışarıdan kesintisiz görsel iletişim sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: