Ortaklaşa: Kenti Müşterekleştirmek Çıktı!

Türkiye’deki müşterekler hareketlerine odaklanan görüş yazıları ve söyleşilere yer veren Ortaklaşa: Kenti Müşterekleştirmek kitabı çıktı.

Ortaklaşa kitabı, 2018-2020 döneminde European Cultural Foundation desteğiyle, Duygu Toprak ile Hülya Ertaş’ın editörlüğünde ve Selçuk Balamir’in katkılarıyla hayata geçti. Kentte Müşterekler Siyaseti, Kenti Müşterekleştirmek, Dayanışmanın Ekonomik Örgütlenmesi ve Kaynakları Müşterekleştirmek başlıkları altında dört bölüme sahip olan yayın, hem kuramsal hem de pratik düzeyde Türkiye’de müştereklerin güncel olasılıklarını ve potansiyellerini görünür kılmayı amaçlıyor. Kent hakkından gıdaya erişime, dayanışma pratiklerinden yeni nesil kooperatçiliğe dek geniş bir kapsamda ele alınan müşterekler kavramı, kitapta üç farklı biçimde masaya yatırıldı. Araştırma yazıları ile müşterekler hareketinin arka planından güncel olasılıklarına uzanan bir yelpazede değerlendirmeler yapılırken, kolektif ve kooperatiflerde aktif rol oynayan kişilerle yapılan derinlemesine söyleşilerle müşterekleştirme pratiklerinin gündelik yaşamla etkileşimi ve dönüştürücü potansiyelleri gündeme getirildi. Kitapta ilham başlığı altında Türkiye ve dünyadan müşterekleşme pratiklerine de yer verildi.

Grafik tasarımı Gülru Höyük, illüstrasyonları Yeşim Paktin tarafından yapılan Ortaklaşa kitabına Gamze Karaca deşifrelerle, Egemen Kızılcan da websitesinin tasarımıyla katkıda bulundu.

Kitaba yazılarıyla ve söyleşileriyle katkıda bulunanlar:
Ulaş Bayraktar
Potlaç Kadın Kooperatifi - Çiçek Erduran
Onur Eylül Kara
Begüm Özden Fırat
Gizem Aksümer, Kumru Çılgın
100 . Yıl İnisiyatifi - Tolga Uzun, Günce Hafızoğlu ve Yağmur Koçak
Cemile Gizem Dinçer ve Özhan Önder
Komşu Kapısı - Tolga Bektaş
Aylin Çiğdem Köne
Berkin Şafak Şener
Tomurcuk Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatifi - Gülser Özkan
Bengi Akbulut
Dünyada Mekan ve Ofissizler Freelance Dayanışma Ağı - Özlem İlyas
Çare Olgun Çalışkan
Melike Selin Durmaz Ekenler
T. Gül Köksal
EkoHarita - Alper Can Kılıç

Ortaklaşa: Kenti Müşterekleştirmek kitabını ortaklasa.org websitesinden indirebilir ya da https://www.facebook.com/ortaklasa.kent/ adresinden yakında duyurulacak olan kolektiflerden ve kitabevlerinden temin edebilirsiniz.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: