Özü Yakalamak

Natura Futura Arquitectura tarafından gerçekleştirilen konut projesi, yerleştiği bölgedeki doğanın ve yaşantının özünü yakalayan esnek bir yaşama alanı sunmak üzere şekilleniyor.

Ekvador’da gerçekleştirilen konut projesi Guayas bölgesindeki 33.560 kişinin yaşadığı Villamil (Playas) kentinde konumlanıyor. Kolonileşme döneminde bir balıkçı limanına dönüşen kentte geleneksel yaşam varlığını korumaya devam ediyor. 1982 yılında ise buradaki sahil UNESCO tarafından dünyanın en iyi ikinci iklimi ilan edilmiş. Bölge aynı zamanda yere el işçiliğiyle biliniyor. Tüm bunlar göz önüne alınarak tasarlanan proje kültürel değerleri ve yerel üretimleri odağına alıyor.

stilts house, natura futura arquitectura

Geleneksel mimarinin referans alındığı projede yerel bir malzeme olan tuğla tercih edilirken, cam kullanılmayan pencere açıklıklarını ise chazas olarak adlandırılan ve ismi bölgenin denizcilik geçmişinden gelen ahşap panjurlar kapatıyor. Yatay bir yapıya sahip yapıda taşıyıcı sistemi ve üst örtüyü tik ağacından üretilmiş bir kolon dizisi destekliyor. Böylece daha çok alanın açıkta bırakıldığı yapıda zemin kat dış mekanla doğrudan ilişki içinde günlük ve sosyal mekanlardan oluşuyor.

Plan

Malzeme ve doluluk/boşluk durumu havalandırma koşullarını iyileştiriyor. Tuğla örüntülerin farklı yoğunluklarda uygulanması da işleve göre daha özel ya da daha geçirgen bölümlerin oluşmasını sağlıyor. Sürdürülebilir tasarım ilkeleri gibi çeşitli stratejiler üzerinden yeni cevaplar aranan kentsel konut konusunda proje, bugünün gerçeği, gelenekler ve kaynakların verimli kullanımı gibi girdilerle bu süregiden araştırmanın bir parçası oluyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL