Sakinliğin Mekanlaşması

Arjantinli mimarlık ofisi Estudio Botteri-Connell, Andrei Tarkovsky’nin bilimkurgu filmi Stalker için yaratmış olduğu atmosferi yeniden canlandırarak bir konuta dönüştürüyor.

Buenos Aires’te konumlanan HS Evi beton, yarı saydam camlar ve metal panellerin kullanımıyla metafizik bir hacmin oluşumunu andırıyor. Yapının ortasında bir yol gibi akan su öğesi yansıma ile madde, gerçeklik ile rüya arasında bir geçiş kurguluyor. Kullanıcılarını bu geçişten mekana alan yapının iç mekanı, ışığı zaman zaman sızdıran mavi-yeşil yarı saydam camlarla belirleniyor.

Andrei Tarkovsky’nin en bilinen filmlerinden biri olan Stalker, Estonya'da Tallinn yakınlarındaki terk edilmiş fabrikalar ve santraller arasında çekilmişti. Filmin apokaliptik yavaş ve metafiziksel sahneleri boyunca akan su, HS Evi’nin tasarımı için esin kaynağı olmuş.

İç mekanı betimleyen yarı saydam camların hafifliğine karşı yapının taşıyıcıları ve yapısal öğeleri betondan. Saydam katmanlar, dış mekanla net ve etkileyici bir gerçeklik olarak bir araya geliyor. İç mekana giren ışık, dingin ve durgun bir şekilde ortama yayılırken arada bir içeri sızan parlak güneş ışınları bu ortamı aksatarak dış mekanın gerçekliğini hatırlatıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL