Sürdürülebilir Şehirler İçin Açık İletişim

Proje, şehrin geleceğini açık iletişim yoluyla şekillendirmeyi savunuyor ve sürdürülebilirlik fikrini tasarımın içine katıyor.

Europe by People tarafından organize edilen ve Amsterdam’da bulunan Java Adası üzerine konuşlanan FabCity, kendi kendini idame ettiren, yenilikçi şehirleri teşvik etmek adına düzenlenerek 400’den fazla öğrenci, profesyonel, sanatçı ve tasarımcıyı bir araya getirdi. Etkinlik kapsamında tasarlanan 50 pavyondan biri olan ve Studioninedots tarafından tasarlanan “The TrueTalker” projesi de sağladığı mekan ile açık bir iletişim kanalı oluşturmayı amaçlamış. Proje, aynı zamanda Amsterdam’da düzenlenen Avrupa Birliği dönem toplantısındaki çerçevesi belli resmi konuşmalara karşı bir tutum benimsiyor ve “herkesin” oturmaya, konuşmaya, hayal edilebilir ya da hayal edilemez bütün düşüncelerini paylaşmaya davet edildiği bir mekan sunuyor.

fotoğraflar: peter cuypers

Pavyon, kamunun birleşeceği bir sosyal merkez olmasının yanında, koni şeklinde strüktürü ile FabCity kampüsünde bir işaret noktası oluşturmuş. Ortasında yanan ateşle, bir kamp ateşi etrafında toplanma duygusu da yaratarak insanları içeri çağırması, komşuların tanışması ve birbirlerine hikayeler anlatması kurgulanmış. Pavyonun kabuğunu oluşturan duvar ise kendi etrafında dönüyor ve tek bir açıklık ile ziyaretçileri içeriyi keşfetmeye davet ediyor. Yüzeyi oluşturan tuğlaların dizilimindeki boşluklu doku, dışarıdaki ziyaretçinin içeriye göz atmasını sağlarken içerideki ışığın da dışarıya yayılıp fark edilir olmasını sağlıyor.

Studioninedots projesinde hem son tasarım ile hem de yürüttükleri süreç dahilinde hem kişisel ilişkilerin hem de kollektif oluşumların öneminin altını çiziyor. Ofis, projede birlikte çalıştığı StoneCycling ile kendi uzmanlık alanlarını birleştirerek, etkileyici ve teknik anlamda meydan okuyan tasarım arayışında birleşmiş. StoneCycling’in tasarladığı şeffaf ve dairesel tuğlalar, yerel atığın yeniden değerlenmesiyle üretilerek sürdürülebilir gelecek tasarımına başka bir yönden de cevap veriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: