Yalın Döngü

Bağlama anlam ve işlevle dahil olan yapı, yeri baskılamayan basit strüktürüyle yerele, tarıma, sürdürülebilir ve sağlıklı yaşama dair bilgiyi paylaşmanın en yalın halini tanımlıyor.

Kentin kuzeyinde, kırsal bir bölgede yer alan Sun Commune, sürdürülebilir tarıma karşı farkındalığı artırmayı amaçlayan, sağlıklı yaşamı destekleyen ve açık hava etkinliklerini düzenleyen yerel bir inisiyatif; yani Çin’in artan kentleşme hızına karşın kırsal kalkınmayı teşvik etmeyi ve toprağa ilişkin bilgi üretimini artırarak paylaşmayı hedefliyor. Superimpose’un bu inisiyatif için tasarladığı proje de, kent sakinleri için kırsalda bulunan bir öğrenme platformu.

Bambu ve pirinç tarlalarıyla dolu vadi, aynı zamanda yaklaşık 100 çiftçinin evi. Sun Commune de, organik yiyecek üretimini teşvik ederek ve tabandan tepeye stratejiler geliştirerek çiftçilerin yaşamlarını sürdürebilmelerine ön ayak olmaya çalışırken kapsamını genişleterek kentli öğrenciler için bir öğrenme platformu oluşturdu. Yıl boyunca, Hangzhou ve Şangay’dan çocuklar, Micr-O adı verilen yapıda, kamp yapmaya ve doğaya dair öğrenmeye geliyor ve böylelikle bu kırsal, mikro-toplumun bir parçası oluyorlar.

Kusursuz formu ve beyaz rengiyle Micr-o
Yerden yükseltilmiş strüktür ve dairesel form
Konaklama işlevi
Merkezde yer alan avlu
Merkezi avlu ve çevreleyen kapalı alanlar
Islah edilmiş çam ve beyaz branda malzemeleri
“A” Strüktür
Zemin Kat Planı
Vaziyet Planı

Bu çerçeveye mekan olmak üzere üretilen projenin merkezinde yer alan avlu, eğitim etkinliklerine ve organizasyonlarına ev sahipliği yapan etrafı çevrili bir platformdan oluşuyor. Üç ayrı girişle bölümlere ayrılmış, beyaz keten kumaşla sarmalanmış halka biçimli kapalı mekan, kampın konaklama işlevini üstleniyor. Dışarıdaki koridor ise, projeyi çevreleyen bambu ağaçlarına karışıyor ve merkez avludaki etkinlikler sırasında alternatif bir dolaşım aksı tanımlıyor. Yere neredeyse hiç dokunmayan yükseltilmiş strüktür A biçimli, 90 derece açılı üçgenlerden oluşuyor. Tekrarlayan "A"lardan oluşan formun basitliği, vadide çarpıcı bir zıtlık kuruyor. Yapım süreci, uygun maliyet ve etkili zaman yönetimine bir örnek teşkil eden projede, strüktürde ve zemin kaplamada kullanılan malzeme ise yerinde ıslah edilmiş çam.

Yapıyerinde düzenlenen atölyeler ve mimarlar tarafından üretilen maketler, bölge sakinlerine tasarımın nasıl gerçekleştirileceğini öğretmek adına iletişim araçları olarak kullanıldığı süreç halen devam ediyor. Mimarlar bölgede yaşayanlar için mimari atölyeler düzenliyor, yapının kullanıcısı olan çocukları ziyaret ediyor ve inisiyatifi desteklemeye devam ediyor.

Micr-O, mimari ekibe göre, kendi tasarım metodolojilerinin de vücut bulmuş hali: Çevresiyle hemhal olmuş bir öneriden ziyade bağlamın üzerinde salınan, karşıtlık kuran, rengi ve biçimiyle kusursuz bir form önerisi. Yapı, güçlü kimliğini ve çevre peyzajla kurduğu kuvvetli diyalogun nüvesini bu zıtlığından alıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: