Zamansız Ritüel

İrlandalı tasarımcı Kieran Donnelan tarafından bir düş mekanı olarak tasarlanan Sliding Chapel, uluslararası tasarım festivali MEDS kapsamında öğrencilerle birlikte inşa edildi.

Sliding Chapel, Biblos şehrinde antik kale arazisi içinde konumlanmış, herhangi bir dini mezhebe bağlı olmayan bir düş mekanı. İrlandalı tasarımcı Kieran Donnelan tarafından tasarlanan pavyon, geçtiğimiz Ağustos ayında Lübnan'ın Biblos şehrinde gerçekleştirilen ve her yıl düzenli olarak farklı şehirlerde mimarlık ve tasarımla ilgilenen öğrenciler ve genç profesyonelleri bir araya getiren uluslararası tasarım festivali MEDS (Meetings of Design Students) kapsamında inşa edildi.

Şapelin yalın ve alışılmadık formu, pavyona yamaçtan denize doğru kayıp giden bir mekan hissi uyandırmak için tasarlanmış. Bu hissi geliştirmek için pavyonun oturduğu yamaca paralel devam eden bir çatı elemanı inşa edilmiş. İçeriden bakıldığında ise çatıdaki eğim yönlendirici bir elemana dönüşerek ziyaretçileri tavanın azalan yükseliği ile manzaraya doğru yönlendiriyor. Ziyaretçileri dar bir giriş ile karşılayan şapel, bu yükseklik oyunu ve cephe açıklıkları ile mekanda ilerledikçe ziyaretçileri ferah bir deniz manzarasıyla karşılaştırıp manzaraya karşı oturmalarını sağlıyor.

5m2 alana sahip şapel inşa edilirken workshop katılımcıları tarafından geri dönüştürülen ahşaplar kullanılmış. Ahşapları cephe elemanları olarak kullanabilmek için geleneksel shou-sugi-ban tekniğinden yararlanılmış. Bu teknik, üç ahşap plakanın birbirine bağlanması ile baca haline getirildikten sonra ateşin üstünde kömürleştirilmesiyle uygulanıyor.

Workshop katılımcılarından Bilkent İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı bölümü mezunu olan Rabia Hant süreci şöyle değerlendiriyor: "Kieran ve 14 ülkeden gelen diğer katılımcılarla fikirlere açık bir atmosferde, alternatif sonuçlar üretmek için cesaretlendirildiğimiz bu atölye ortamında çalışmak çok besleyici bir deneyimdi. Pavyonun üretimi birçok yapım tekniği bilmeyi gerektirdiğinden her gün yeni şeyler öğrendik. Ahşabın nasıl kömürleştirileceğinden, el aletlerinin ve makinalı aletlerin nasıl kullanılacağını da bu sayede öğrenmiş olduk. Bir teknik öğrenmek ve bunu birebir tasarıma uygulamak benim için önemli bir fırsattı."

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL