Yerel Prototip

Toprak, taş ve çakıl gibi yerel malzemelerle köyde sağlık hizmeti veren doktorlar için düşük maliyetli, hızlı ve kolay üretilebilir bir konut tasarlayan Studio Totale, konutun mekan kurgusu olarak prototip olmasını öngörüyor.

Maji Moto, Kuzey Tanzanya’nın Arusha bölgesinde Kilimanjaro Dağı’nın yakınındaki bir köy. Bölge nüfusunun temel sağlık hizmetlerine ulaşmasını sağlamak için köydeki dispanserde çalışan doktorların konut ihtiyacını karşılamak amacıyla Studio Totale tarafından bir konut inşa edilmiş.

Yapının kendisi hem sürdürülebilir teknoloji hem de yapı içi mekansal dağılım açısından bir prototip oluşturması amacıyla kurgulanmış. Yerleşim alanının taban yüzeyi dört eşit parçaya bölünerek iki yatak odası ve bir ortak alan olmak üzere üç kapalı alan ve ocağın konumlandığı bir açık pişirme alanı tasarlanmış. Yapı inşa edilirken çevresi ve diğer yapılarla ilişki kurmak gibi bir kaygı güdülmediği için yapının dışarıyla iletişimde olan tek mekanı pişirme alanı. Pişirme alanı ise olası duman zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla açık olarak kurgulanmış. Yapının bütünü boyunca lineer olarak devam eden veranda ise, özel alan ve kamusal alan kesişiminde filtre görevi gören bir ara mekan niteliğinde.

Konut, tamamen yerel malzemeler kullanılarak inşa edilmiş. Toprak, taş ve çakıl yoğunluklu olarak kullanılmış. Duvarlar ise sıkıştırılmış toprak bloklarıyla örülmüş. Düşük maliyetli, hızlı ve kolay üretilebilir malzemelerle inşa edilen yapıda, ahşap kullanımı mümkün olduğunca aza indirilmeye gayret edilmiş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL