• Kasım 2018

  XXI'de bu ay AP03 Experimental Architecture Laboratory’nin konut projesi Casa Kuale, Tom Godden Architects ve Matthew Crawford Architects tasarımı Skyplay kreş projesi, NZI Architects’in Montreuil’deki katılımcı konut yerleşimi, Matali Crasset’in Fahrenheit 451 kitabından esinlenerek tasarladığı Les Presses Du Reel kitapçısı, DC.AD tasarımı Cucurico restoranı ve sanatçı Edoardo Tresoldi ile yaptığımız söyleşi yer alıyor. Ayrıca 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin temasını, kürasyonunu, sergi tasarımını, küratör Jan Boelen, yardımcı küratörler Nadine Botha-Vera Sacchetti ve sergi tasarımcılarından Aslı Çiçek ile yaptığımız söyleşilerle ele aldığımız dosyamızı da bu sayıda bulabilirsiniz.

 • Ekim 2018

  XXI'de bu ay Erkal Mimarlık / Erkal Architects'ın Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi ve Müzesi projesi, Bingöl Barka Mimarlık ve Danışmanlık tasarımı Kayabaşı 24. Bölge Sosyal Konut Yerleşmesi, enorme studio'nun yaz atölyesi kapsamında ürettiği kentsel strüktür Arachi, Paradox Studio'nun yarışma sonucu inşa edilen tasarımı Bu Köşe Bizim, PAB Mimari Tasarım'ın alternatif sınıf kullanımlarını ele aldığı Üsküdar Amerikan Lisesi Yenileme projesi, Cepezed tasarımı The Green House ve Al Borde'nin Guadurnal's Lunchroom yemekhane projesi yer alıyor. Ayrıca Izgi Uygur'un peyzaj şehirciliği bağlamında dönüştürülen havalimanlarını ve İstanbul Atatürk Havalimanı'nı konu edindiği yazıyı da bu sayıda bulabilirsiniz.

 • Eylül 2018

  XXI’de bu ay Özer\Ürger Mimarlık’ın Konyaaltı Kentsel Kıyı Düzenleme projesi, KG Mimarlık tasarımı Kumport, Spridd’in The Wooden Box konut projesi, SO tasarımı Fuzzy House, TEC tasarımı Mikhuna Fabrika yapısı, TACO’nun Noon Okul Sonrası Eğitim Merkezi projesi ve Wealdstone Gençlik Atölyesi’nin ürettiği modüler mobilya bileşeni Wealdstone Ayağı yer alıyor. Ayrıca Bora Can Aksoy ve Özgür Bingöl’ün konut birimleri tasarımında tektipleşmeyi Bağdat Caddesi aksında ele aldıkları yazıyı da bu sayıda bulabilirsiniz.

 • Temmuz - Ağustos 2018

  XXI’de bu ay, “Serbest Mekan” temasıyla gerçekleşen 16. Venedik Mimarlık Bienali dosyası var. Bienal temasının kendisi kadar muğlak kurmamak için gayret ettiğimiz dosyamızda Aslı Çiçek, Ezgi Tezcan, Hülya Ertaş ve Lerzan Aras’ın bienal notlarının yanı sıra Türkiye Pavyonu’ndaki ilk atölyeye katılmış öğrenciler Ali Tıknazoğlu, Joana A. Graça ve Mary Nassi’nin yazılarını okuyabilirsiniz. Ayrıca Melis Uğurlu’nun müzik aracılığıyla yaratılan özgür mekanlar üzerine yazısı da bu sayıda yer alıyor. José Adrião Arquitetos tasarımı Fonte Nova Meydanı, Kreatif Mimarlık tasarımı Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kampüsü, 1+1>2 tasarımı Cam Thanh Toplum Merkezi, ELII tasarımı 093 • Save the Children ve AREA’nın Yarınlar: Olası Gelecekler İçin Kentsel Kurgular sergisi kapsamında tasarladığı Victoria: Giriş Yolu/Çıkış Yolu projesini de Temmuz-Ağustos sayımızda bulabilirsiniz.

 • Haziran 2018

  XXI Haziran sayısında Yazgan Tasarım Mimarlık’ın Hamamyolu Park ve Meydan Düzenlemesi, Bo Landscape Architecture’ın Amir Bulvarı Dönüşüm Projesi, Vary Design’ın Hundun Üniversitesi Eğitim Merkezi, Muoto tasarımı Saclay Üniversitesi Sosyal Merkezi, GAD’ın Enka Santralleri Ofisi, Manço Mimarlık’ın tasarladığı Anadolu Veri Merkezi, Inda+ Orbe Architecture+ Estudio Cavernas ortaklığında gerçekleştirilen Mae Ku Öğrenme Merkezi ve So? tasarımı Barınak projesi var. Bu sayıda ayrıca yürütücülerin kaleminden ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin hayvanların ihtiyaçlarına yönelik tasarımlar ürettikleri süreci, Deniz Çınar’ın Assemble ekibinden Louis Schulz ve Maria Lisogorskaya yaptığı röportajı ve Diana Canta’nın katılımcı tasarımı gerçek kılmanın yolları üzerine yazısını okuyabilirsiniz.

 • Mayıs 2018

  XXI Mayıs sayısında Grupo Garoa tasarımı Wish School, Civic Architects’in Piushaven Liman Pavyonu, Scenic Architecture Office’in Kafes Ev projesi, CM Mimarlık’ın Kuriş İş Merkezi, NSMH tasarımı Actera Group Ofis Yapısı, Motto Mimarlık’ın ODTÜ Archlabs PCLab projesi, TEC Taller EC tasarımı Gastropolis Restoran ve Kültür Alanı ile ArkNat festivali kapsamında Sweco Architects tarafından tasarlanan projeler var. Evren Öztürk’ün mimarlık stüdyolarından hareketle eşzamanlılık üzerine bir süreç deneyi olan OPS’u konu alan yazısını, Dirim Dinçer’in Ian Ritchie ile yaptığı günümüz kentlerine ve mimarlık yapma biçimlerine odaklanan röportajını ve Melis Uğurlu’nun “Seks ve Sözüm Ona Şehir “ sergisine dair izlenimlerini de bu sayıda okuyabilirsiniz.

 • Nisan 2018

  XXI’de bu ay Adept tasarımı Vestre Fiyort Park, Sealab’ın Jai Jagat Tiyatrosu, O-office Architects tasarımı Lianzhou Fotoğraf Müzesi, Tato Architects’in The Blend Inn Oteli, Zemberek Tasarım’ın Akmerkez Grandma projesi ve Studio Yaron Tal tasarımı Segev Kitchen Garden var. Ayrıca Eren Can Altay’ın Belgrad’ı bir iktidarlar sahnesi olarak ele aldığı yazısını, Hülya Ertaş’ın hızla tükettiğimiz gezegenimiz için harekete geçmeye davet eden Dünyanın Sonundan Sonra sergisi izlenimlerini, Lerzan Aras’ın kaleminden Le Corbusier-Balkrishna Doshi ikilisi ve mimarlık eğitimi için düşündürdükleri ile Murat Çetin’in Zonguldak Üzülmez lavuar ve atölye binaları proje önerisini madencilik kültürü ve eklemlenme üzerinden incelediği yazısını da okuyabilirsiniz.

 • Mart 2018

  XXI Mart sayısında Flores & Prats tasarımı Sala Beckett Yenileme ve Genişletme Projesi, Çırakoğlu Mimarlık’ın Samsun Çok Amaçlı Salonu, Saadet Sayın’ın tasarladığı Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazısı Araştırma Merkezi, Matter Design ve FR|SCH Projects’in birlikte tasarladığı Five Fields Oyun Yapısı, Catalytic Action’ın Basma Oyun Alanı, Ingvartsen Arkitekter’in Magoda Projesi, Serrano+Baquero’nun Endüstriyel Geçmişin Yankıları: Bir 20. Yüzyıl Tarım Deposunun İyileştirilmesi ve İşgali projesi var. Bu sayıda ayrıca Bertan Koyuncu’nun This Human World festivali kapsamında düzenledikleri “Enclosure and Resistance” atölyesine dair yazısını okuyabilirsiniz.

 • Şubat 2018

  XXI Şubat sayısında Mars Mimarlar tasarımı Ariana Sustainable Luxury Lodge, Steven Holl Architects tasarımı Barts Maggie's Kanser Merkezi, FREA ve SCRA'nın birlikte tasarladığı Kara Harp Okulu Savunma Sporları Çalışma Alanı, LTL Architects’in The Contemporary Austin-Jones Center projesi, Vector Architects’in Suochengli Mahalle Kütüphanesi, Studio AVC tasarımı 50 Eswyn Road konutu, Acararch tasarımı ADAS ve her ikisi de yarışma sonucu elde edilmiş Stüdyo501 Mimarlık'ın Bodrum Ticaret Odası Hizmet Binası ile İkiartıbir Mimarlık’ın Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi var. Ayrıca bu sayıda Dirim Dinçer’in Louis Kahn’a Yeni/den Bakış: Cemal Emden'in Fotoğrafları, Çizimler ve Resimler sergisine dair izlenimlerini ve Esra Bici’nin tasarımda kimlik üzerine kaleme aldığı yazısını okuyabilirsiniz.

 • Aralık 2017 - Ocak 2018

  XXI’in Aralık-Ocak sayısında Teğet Mimarlık tasarımı Yapı Kredi Kültür Sanat Binası, A2 Tasarım’ın Kayseri Ticaret Odası Hizmet Binası, Frazzi Arquitectos tasarımı Geçit Yürüyüşü: Arkeolojik Yol, Müze ve Dinlence Evleri, Estudio Ramos tasarımı Figueras Ahırı, Levitt Bernstein tasarımı Wormholt Parkı ve Natura Futura Arquitectura tasarımı La Pesca Kent Restoranı projeleri var. Bunların yanı sıra kentsel politikalar ve sosyal konut olanaklarını konuştuğumuz Peter Barber söyleşisini ve Bart Decroos kaleminden, Aslı Çiçek’in BOZAR’da devam eden Atalar ve Ritüeller sergisi için yaptığı tasarımı da bu sayıda okuyabilirsiniz.

 • Kasım 2017

  XXI Kasım sayısında Carles Oliver, Antonio Martin, Joaquin Moya ve Alfonso Reina tasarımı Deniz Eriştesi Yeniden: 14 Sosyal Konut Projesi, Hochc ve Gewerkdesign tasarımı Wald.Berlin.Klima, Guinée Potin Architects’ten 64 Sosyal Konut, Tavares Duayer Arquitetura'dan Malha ve Ark4lab Architecture ile Patsios architecture+construction tasarımı Manhattan Çatı Barı projeleri var. Ayrıca Dirim Dinçer’in Nazimi Yaver Yenal: Bir Kağıt Mimarının Hayali sergisine ve Gökçeçiçek Savaşır’ın Haluk Baysal – Melih Birsel Rasyonalizmi kitabına ve Filiz Cingi’nin tasarımla anlatının ötesine geçebilmeye dair yazıları da bu sayıda.

 • Ekim 2017

  XXI Ekim sayısında birlikte üretmek ve mekanı bir paylaşım ortamı olarak değerlendirmek amacıyla yola çıkan Boğada İnisiyatifleri’nin gerçekleştirdiği Boğada, LGA tasarımı Eva’s Phoenix ve Metro Architects tasarımı Refettorio Gastromotiva var. Ayrıca Mimarlar ve Han Tümertekin’in Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi, Wutopia Lab tasarımı WoW Lab ve PDG’nin Cumhuriyet Caddesi Kentsel Tasarım Projesi’nin birinci kısmı olarak gerçekleştirdiği park ve kiosk da bu sayıda. Dirim Dinçer’in Salt’ta devam eden İşveren Sergisi üzerine yazısını, Erdem Ceylan’ın kaleminden Michal Ajvaz’ın Öteki Şehir kitabını, Eren Can Altay’ın Jack Kerouac’ın kitabından yola çıkarak ele aldığı yolda olma kavramının mekan ile ilişkisini ve Yağmur Yıldırım’ın 15. İstanbul Bienali izlenimlerini de bu sayıda okuyabilirsiniz.

 • Eylül 2017

  XXI Eylül dosyasında Ersen Gürsel, Haydar Karabey, İclal Dinçer ve Tavit Köletavitoğlu ile bir araya gelerek Galataport projesini ve İstanbul’un kıyı kullanımına dair ne türden olanakların es geçildiğini konuştuk. Ayrıca Ceren Hamiloğlu'nun Frankfurt kentinin imgesini yürüme ve karşılaşma bağlamında ele aldığı yazısını ve Ex Libris köşesinde Levent Şentürk'ün Berlin'i konu edinen Andreas Huyssen, Enis Batur ve Walter Benjamin kitaplarına dair yazısını okuyabilirsiniz. Bunların yanı sıra Sasaki ve Ross Barney Architects işbirliğinde gerçekleştirilen Şikago Riverwalk Genişletme projesi, Atölye tasarımı Özel Sezin Okulu Açık Çatı, Özlem Akın + Gudjon Thor Erlendsson + Michael Edward Young tasarımı İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, Aki Hamada Architects’in Ayase Devre Kartı Fabrikası, Architecture For A Change’in Malavi Kilise ve Topluluk Salonu ile The Purple Ink Studio’nun Axis Pramiti de bu sayıda.

 • Temmuz - Ağustos 2017

  XXI'de bu ay Stüdyo Evren Başbuğ Mimarlık tasarımı Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası, Urbar Kentleşme ve Mimarlık'ın Avdan Geri Dönüşüm Müzesi, Studio Gang tasarımı Arcus Sosyal Adalet Merkezi, Haus Space tasarımı Kafe Pho ve Design, Bitches'in Button Mash projeleri yer alıyor. Murat Çetin ve Ece Çokca kaleminden Büyük Valide Han'ın eklerini, Özlem Yalım'ın James Turrell'e dair yazısını ve Hülya Ertaş'ın "Kim Kimin için İnşaat Yapıyor?" sergisi izlenimlerini de bu sayıda okuyabilirsiniz.

 • Haziran 2017

  XXI Haziran sayısında sanat ile kent arasındaki karşılaşmaları ve ilişkilenme biçimlerini ele aldığımız dosyamız var. Ahmet Doğu İpek, Can Altay, Merve Ünsal ve Sinan Logie ile bir araya geldiğimiz dosyada kent ve sanat arasındaki etki-tepki ortamını ve gelecekte bu ilişkinin izleyebileceği yeni rotaları konuştuk. YIYU Design tasarımı AVIC Park projesi, Emir Drahşan + Alexandre Schrepher tasarımı Narköy projesi, Mecanoo Architecten’in tasarladığı Villa Industria, AZL Architects’in Shitang İnternet Konferans Merkezi, Superimpose Architecture tasarımı Micr-O, Farming Studio’nun Kent Balkonu da bu sayımızda. Ayrıca Esra Kahveci’nin çağdaş tartışmalar içinde arşiv kavramı ve teknoloji aracılığıyla üretilen yeni ilişkiler üzerinden ele aldığı Arşiv Rüyası sergisi hakkındaki yazısını ve Erdem Ceylan’ın “Heidegger’in Kulübesi” kitabından yola çıkarak yazdığı Ex Libris köşemizi de Haziran sayımızda okuyabilirsiniz.

 • Mayıs 2017

  XXI Mayıs sayısı ile Doğan Tekeli tefrikamız sona eriyor. Mimar bu ay değişen malzeme ve teknolojiler ile mimarlık tarif ve ifadeleri üzerine görüşlerini paylaştı. Tefrikamızın yanı sıra Elvan Arıker'in İstanbul'un kentsel dönüşümünü konut reklamları üzerinden ele aldığı yazısını ve Ex Libris köşesinde Leyla Bektaş Ata kaleminden Lefebvre'nin soyut ve toplumsal mekanlarını okuyabilirsiniz. Ayrıca KOOP Mimarlık tasarımı Taraklı Kent Meydanı, Rozana Montiel ve Alin Vazquez Wallach'ın birlikte tasarladığı Cancha Oyun Sahası ve Meydanı, Hatırlı Mimarlık'ın TAI-TUSAŞ Akademi ve İK Binası, Boran Ekinci Mimarlık ve Erbuğ Mimarlık ortak tasarımı Şişecam Ar-Ge Merkezi, KG Mimarlık'ın Erciyas Holding Ofisi, Şanalarc tasarımı Salt Araştırma Ferit Şahenk Salonu ve Kontra Mimarlık'ın Kolektif House II projeleri de bu sayıda.