Seyyar Kahraman

Ege Denizi’ne yakın bir köyde bulunan proje, farklı iklim koşulları ve kullanım senaryolarına kullanıcılarının yapabileceği basit müdahalelerle cevap verebilen tasarımı sayesinde kırsalda olma gerçeğini hikayesi olan bir mekana çeviriyor.

Dünyanın farklı yerlerinde epeydir popüler olan mikro-yaşama birimlerine, bir prototip daha eklendi. Yalova’da bir ahşap fabrikasında üretilip, Edirne’de bir köyün yamacına yerleştirilen bu prefabrik yapı, sekiz adet ahşap kazığın üzerinde duruyor. Görenleri tatlı hayallere sürükleyen; ıssız, muazzam peyzajların ortasına kondurulmuş minicik barınak fotoğraflarında görünmeyenler; kızgın güneş, şiddetli fırtınalar, dev sivrisinekler ya da yağmurlu bir günün sonunda çamura bata çıka yürümek, bir başka deyişle kırsalda olmanın gerçekleri, barınağın tasarımını biçimlendiriyor.

Çünkü doğa, her zaman mimarlığın işbirlikçisi değildir ve doğa içinde bağımsız bir yapı tasarlamak yağmur suyunu toplamak, güneş enerjisi kullanmak ya da yapıyı rüzgar ve güneşi dikkate alarak yerleştirmekten öte, doğayla samimi, açık bir ilişki kurmakla ilgilidir. Bu ilişki, inişli çıkışlıdır; kimi zaman sakin bir ilkbahar öğleden sonrası, kimi zaman da şiddetli ve güçlü bir kış akşamındadır. Barınak, bu ilişkilerden ilhamla tasarlandı; kullanıcıları tarafından, iklim koşullarına göre dönüştürülebilecek şekilde. Bu prototipte doğa, sadece pitoresk bir arka plan değil, aynı zamanda yaratılacak sahnelerin kahramanı olarak hayal ediliyor.

Barınak, So? mimarlık ve fikriyat
Plan alternatifleri
Plan alternatifleri
Kesit alternatifleri
Kesit alternatifleri

Zeminden koparılmış olması, suyun yükseldiği yağmurlu mevsimler için bir önlem sağlıyor. Ilık, yağmurlu bir bahar günü altında oturmak için bir saçak rolü üstlenen pencere ve üzerinde oturulan ahşap teras; fırtınalı bir gecede tamamen kapatılınca barınak bir anda yalıtılmış bir kutuya dönüşüyor. Tüm bunlar, şebekeye bağlı olmayan, lamine ahşap strüktürü kontrplakla kaplanmış bu yapıda, elle kontrol edilen sistemlerle yapılabiliyor. Taban alanı 18 metrekare olan, ancak iç hacmi ve asma katları sayesinde 4-6 kişinin barınabileceği bu prototip, farklı iklim koşullarına göre üretilebilir ve farklı yerlere yerleştirilebilir.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL