2017 yılından bugüne herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenen, Cumartesi Aurası disiplinlerarası konferans dizisi, 2024 Bahar Döneminde AURA İstanbul’un Beşiktaş’ta yer alan merkezinde yüz yüze olarak devam ediyor.

Serinin 30 Mart Cumartesi günü saat 15.00'teki konferansına Prof.Dr. Murat Güvenç, "İstanbul'un Günümüzdeki Konut Dokusunun 'Anlatamadıkları': Kentsel Dönüşüm için İpuçları" başlıklı konuşmasıyla konuk oluyor.

Etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz. Kontenjanın sınırlı olduğu etkinlik için bu linkten kayıt olmak gerekiyor.

Prof. Dr. Murat Güvenç Hakkında
1953’te İstanbul’da doğdu. İstanbul St. Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdi. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde lisans (1976) ve aynı bölümde yüksek lisans dereceleri aldı. 1978 - 2005 yılları arasında ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. İstanbul’un sanayi coğrafyası üzerindeki doktora çalışması ODTÜ Mustafa Parlar tez ödülüne layık bulundu. 2015 Ankara Yapısal Plan ekibinde yer alan Güvenç 2005’te İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde kurulan Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’na katıldı. 2006 - 2011 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde misafir öğretim üyesi olarak Kent Sosyolojisi ve Veri Çözümleme dersleri verdi. Kadir Has Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde öğretim üyeliği yaptı ve İstanbul Çalışmaları Merkezi'ni yönetti.

Kentsel coğrafyalar, siyasi coğrafya, kent tarihi, veri madenciliği, görselleştirme, sayısal-beşeri çalışmalar alanlarında araştırmaları ve yayımlanmış eserleri bulunuyor. Emlak Bankası 1926 - 1998 kurum tarihi kitabı ile Türkiye Seçim Atlası 1950 - 2009’un eş yazarıdır. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında İstanbul 1920 - 2010 sergisinin toplumsal ve ekonomik coğrafya tema küratörlüğünü yaptı. İlhan Tekeli Şehircilik Kültürü Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarını sürdürüyor.