2017 yılından bugüne herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenen Cumartesi Aurası disiplinlerarası konferans dizisi, 2023 Güz Dönemi’nde AURA İstanbul’un Beşiktaş’taki merkezinde devam ediyor.

Serinin 4 Kasım 2023 saat 15.00’de gerçekleşecek konferansına, SO? Mimarlık ve Fikriyat'ın kurucu ortağı, Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu eş küratörü ve AURA İstanbul'un Güz'23 dönemi Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu yürütücülerinden mimar Oral Göktaş "Tamir Dükkanı" başlıklı konuşmasıyla konuk oluyor.

Tamir Dükkanı
“İnşa etme çılgınlığına kapılmadan onarımda rol alan bir mimar nesline ihtiyacımız var.” Marina Tabassum

Tamir, mimar ve ömür sözcükleri, canlandırmak anlamını taşıyan aynı kökten gelir. Binalar da tıpkı makineler gibi canlı kalabilmek için düzenli olarak bakıma ve tamire ihtiyaç duyar. Tamir etmek, yüzeysel bir çekidüzen yerine mühendislik, tasarım ve zanaatı içeren topyekûn bir bakımı ve canlandırmayı gerektirir.

Bir yanda ekonomik, ekolojik ve sosyal krizler, diğer yanda gelişen malzeme ve inşaat teknolojileri, ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara verilecek yanıtları çeşitlendiriyor. Mimarlık, kendi uygulama alanında yaşadığı sıkışmadan, bu çeşitlilik sayesinde çıkabilir mi? Yeni ihtiyaçlar ve olasılıklar, mimarlık üretiminin de çoğalıp çeşitlenmesine yol açacak mı?

Etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz. Kontenjanın sınırlı olduğu etkinliğe katılmak için kayıt olmak gerekiyor.