2700

EN

IGArchitects tarafından genç bir çift için tasarlanan ev Japonya'nın Saitama kentinde yer alıyor. Yol genişletme çalışmaları sonucunda kalan 2,9 x 16 m ölçülerindeki ince uzun arsa üzerine inşa edilen yapıya 2,7 m'lik cepheden giriş sağlanırken, uzunluktan faydalanılarak optimum iç ve dış mekan ilişkisi kuruluyor.

Yapı, beton kütleyi ayakta tutan 8 kolonla destekleniyor. Birinci kat esnek yaşam alanı olarak tasarlandı, ikinci kat ise özel alanlara ayrıldı. Eve girildiğinde yüksek duvarlar ve kolonlar bir mağara etkisi yaratıyor, içeriye doğru ilerledikçe, giderek yükselen döşeme katmanları sayesinde pencere seviyesine yaklaşılıyor, bu da dış mekanla ilişkiyi düzenliyor. Birinci katın aksine, ikinci katta pencerelerin ve tavanın yüksekliği mahremiyeti korumak için sınırlandırıldı. Böylece ayrı ancak birbirini tamamlayan iki alan tasarlandı.

Yapıya adını veren 2700 mm genişliğe sahip evde hareket alanı yaşam alanına dönüşüyor. Spontane yerleştirilmiş mobilyalar ve zemindeki kot farklılıkları mekana belirsizlik ve esneklik kazandırıyor. Böylece net bir ayrım olmayan mekanlar birbirleriyle etkileşime giriyor ve deneyim dışarıya doğru devam ediyor.

Bina basit bir geometriden oluşuyor ancak ağır kütlenin adeta yüzüyormuş gibi görünmesi huzursuz bir his yaratıyor. Binadaki boşluklar, evin güçlü görünümünüyle, dış unsurlarla zenginleşen iç mekan atmosferini kaynaştırıyor. Ev küçük bir parselde inşa edilmiş olsa da, kotların ve dış mekanla ilişkilerin düzenlenmesiyle, gerçek boyutunun ötesinde bir açıklık ve zenginlik hissi sağlıyor.

Etiketler: