Afetlere Karşı Dirençli Şehirler için Fikir Maratonu Gerçekleştirildi

Mimarlık Araştırmaları Derneği (MİMARDER), Şehirli Derneği ve İstanbul Üniversitesi Blokzincir Teknolojileri ve İnovasyon Merkezi (İstanbul BTC) iş birliğinde 17 Ağustos 2023 tarihinde Rami Kütüphanesi’nde “Afetlere Karşı Dirençli Şehirler için Fikir Maratonu” düzenlendi.

Düzenlenen etkinlik kapsamında ilk olarak açılış oturumları gerçekleştirildi. Açılış oturumlarında öncelikle etkinlik düzenleyicileri olan MİMARDER Yönetim Kurulu’ndan Dr. Ahmet Gün, Şehirli Derneği Yönetim Kurulu’ndan Dr. Murat Acar ve İstanbul BTC Temsilcisi Emre Akadal tarafından çalıştayın konusuna ilişkin kısa bilgilendirme sunumları ve çalıştayın yöntemi ile beklenen çıktılara dair paylaşımlar yapıldı.

Bilgilendirmelerin ardından çerçeve sunumlar gerçekleştirildi. AFAD İstanbul İl Müdürlüğü’nden Esra Çetin afetlere karşı risk azaltımı ve iyileştirme amacıyla yürütülen çalışmaları, Mimar Bünyamin Derman 6 Şubat’ta gerçekleşen depremde büyük hasar alan Hatay’ın kentsel ölçekte planlanması ve tasarlanması konusunda yürütülen çalışmaları, İhtiyaç Haritası ekibinden Evren Aydoğan İzmir ve Elazığ depremleri başta olmak üzere yaşanan depremler sonrasında gerek iletişim gerekse de organizasyon yönetimi konusunda yapmış oldukları çalışmaları, Prof. Dr. Bilge Işık Malatya merkezli depremler sonrasında Alker (Alçılı Kerpiç) malzemesini kullanarak yaptıkları deneyleri ve bu malzemeyle 3 günde inşa edilebilen deprem evine dair temel bilgileri, Kozalak Yangın ekibinden Batuhan Esirger ise geliştirmiş oldukları yangın algılama ve önleme cihazına dair deneyimlerini paylaştı.

Afetlere Karşı Dirençli Şehirler için Fikir Maratonu programı kapsamındaki atölyelerde ise farklı meslek gruplarından 60’ın üzerinde katılımcı gruplara ayrılarak şehirleri afetlere karşı dirençli hale getirmek için fikir ürettiler. Gruplar geliştirilmiş oldukları fikirleri hazırlamış oldukları sunumlarla jüriye sundular. Fikir maratonu kapsamında geliştirilen fikirler; İTÜ Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Mikdat Kadıoğlu, İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Fatih Terzi, Altering Practices for Urban Inclusion Research Group’tan Burak Pak, AFAD İstanbul İl Müdürlüğü Temsilcisi Esra Çetin, İHH Afet Yönetimi Başkanlığı’ndan Ömer Kars, SANKO Holding - Temko AŞ Genel Müdürü Hilal Savcı, MİMARDER Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Gün, Şehirli Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Acar ve İstanbul BTC’den Emre Akadal’dan oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirildi.

Kapanış konuşmasında MİMARDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Gün etkinliği şu sözlerle özetledi: “Bugün toplumun tüm paydaşları olan devlet, sivil toplum, akademi ve endüstriyi aynı ortamda bir araya getirdik. Etkinlik kapsamında şehirlerimizi afetlere karşı dirençli hale getirmek için fikir üreten katılımcılarımızın önerilerini dinledik. Gerek jüri ekibi, gerekse de fikir maratonunun düzenlenme yöntemi açısından yapısında birçok ilkleri barındıran etkinlik çerçevesinde katılımcılar, özellikle şehirlerimizde gerçekleşmesi olası olan afetlerle yüzleşmeden önce şehirlerimizi afete dirençli hale getirecek risk azaltıcı ve güçlendirici/iyileştirici fikir projeleri geliştirdiler. Geliştirilen projeler arasında jüri değerlendirmesi sonucunda ilk üçe giren proje grupları ödüllendirilmelerinin yanı sıra birinci projenin uygulanma aşamasına gelmesi için mentörlük desteği sağlanacaktır. Etkinlik çıktılarını ve yarışma sonuçlarını önümüzdeki süreçte düzenleyeceğimiz başka bir program kapsamında kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz”.

Etiketler: