Afetlere Karşı Dirençli Şehirler için Fikir Maratonu’na Başvurular Başladı

Afetlere Karşı Dirençli Şehirler için Fikir Maratonu etkinliği Şehirli Derneği, Mimarlık Araştırmaları Derneği (MİMARDER) ve İstanbul Üniversitesi Blokzincir Teknolojileri ve İnovasyon Merkezi (İstanbul BTC) işbirliğinde 17 Ağustos 2023 tarihinde Rami Kütüphanesi'nde düzenlenecek. Fikir Maratonu’na katılım için son başvuru tarihi 11 Ağustos Cuma.

Fikir Maratonunun Konusu
Dirençli şehir; (1) Ekonomik, (2) ekolojik, (3) sosyal ve (4) yönetsel sistemlerde gerçekleşecek risklerle başa çıkabilen, olası değişikliklere uyum sağlayabilen, birlikte yaşama, dönüşme ve denge durumuna geçişi sağlayabilen şehirleri ifade etmektedir. 

Maraton, karşı karşıya bulunduğumuz afetlere karşı daha dirençli, daha dayanıklı ve daha yaşanabilir şehirlerin inşasına şehrin sakini olan “şehirlilerin” fikirleriyle katkı sunmayı hedefliyor.

Katılımcıların, konuya ilişkin strateji ve çözüm önerileri geliştirmesinin beklendiği maraton kapsamında: Ortaya çıkan fikirler, jüri tarafından değerlendirilecek ve seçilen çalışmalar ödüllendirilecek, Üretilen fikirlerin mentorlük desteğiyle uygulama ya da prototipe dönüşmesi konusunda teşvikler sağlanacak.

İstanbul’un yaşayan en büyük kütüphanesi olan Rami Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek olan Fikir Maratonu, afetlere karşı fikri ve projesi olan herkesi bekliyor.

Fikir Maratonu’na katılım ücretsiz ve kontenjan sınırlı olup, katılmak isteyenlerin 11 Ağustos 23:59’a kadar bu bağlantıdaki katılım formunu doldurmaları gerekiyor.

Değerlendirme Kurulu Üyeleri
Mikdat Kadıoğlu (İTÜ Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü)
Mehmet Küçükmehmetoğlu (İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı)
Fatih Terzi (İTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü)
Emre Akadal (İstanbul Üniversitesi BTC Genel Koordinatörü)
Ömer Kars (İHH - Afet Yönetimi'nden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi)
Murat Acar (Şehirli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı)
Ahmet Gün (İTÜ Mimarlık Fakültesi, MİMARDER Yönetim Kurulu)
Hilal Savcı (SANKO Holding, Temko AŞ Genel Müdürü)

Ödüller
Birinci Ekibe: 5.000 TL + 1 yıl mentörlük desteği + Rami Kütüphanesi’nde özel oda kullanım hakkı
İkinci Ekibe: 3.000 TL + Rami Kütüphanesi’nde özel oda kullanım hakkı
Üçüncü Ekibe: 2.000 TL + Rami Kütüphanesi’nde özel oda kullanım hakkı

Etiketler: