AFFR 2023 "Tartışmalı Alanlar" Temasıyla Başlıyor

Rotterdam Mimarlık Filmleri Festivali'nin (AFFR) 15. edisyonu 4 Ekim Çarşamba günü başlıyor. Rem Koolhaas, Inez Weski ve Martin Koolhoven gibi önemli isimlerin konuk olarak katılacağı program, mimarlık ve şehir hakkında yaklaşık 100 filmden oluşan geniş bir liste içeriyor. Festivalde film prömiyerleri, klasik gösterimler, geziler ve kısa programlar yer alıyor. Film ve yapı çevrelerini bir araya getiren etkinlik 4-8 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Türkiye'den Somnur Vardar'ın Boşlukta (Drifting) isimli belgeselinin de yer aldığı AFFR 2023, Kati Juurus'un "Cennet İçin Bir Plan" adlı filmiyle başlıyor. Dört gün boyunca, festivalin merkezi LantarenVenster'den mimarlık, şehir ve peyzaj hakkında çeşitli filmler izlenebilecek. Bu filmler arasında, mimarları ve eserlerini konu edinenlerin yanı sıra suyu nasıl kullandığımız, mimarlık endüstrisindeki işyeri kültürü ve küreselleşen atık endüstrisi gibi güncel konuları inceleyen filmler de yer alıyor. Ana teması "Tartışmalı Alan (Contested Space)" olarak belirlenen festival bu yıl Hindistan'a, 1970'lerin kritik dönemine ve o dönemde yaşanan gelişmelere odaklanıyor.

Kentsel planlama, mimarlık ve peyzaj alanlarına adanmış en büyük uluslararası film festivali olan AFFR'nin filmleri kamusal alanı ve kullanıcılarını, inşaatı, konut krizini ve kentsel dönüşümü ele alırken, azot emisyonları krizi, orman tahribatı ve tarımın geleceği hakkında belgeseller de sunuyor. Programda ayrıca tasarım sektöründen önemli konuklarla söyleşiler de bulunuyor.

Programı incelemek için tıklayın.

Etiketler:

İlgili İçerikler: