Altıgen Mimari Kurgu

Enero mimarlık ofisinin bir hastanede çalışan görevlilerin çocukları için tasarladığı bakımevi, ihtiyaca göre genişleyip daralabiliyor. Altıgen planlı modüler strüktürlerden oluşan kurgu, işleve göre farklı mimari elemanlara dönüşen alüminyum panellerle tasarlanmış.

Enero mimarlık ofisinin Madrid’de tasarladığı çocuk bakımevi, dokuz adet altıgen planın bir araya gelmesiyle kurgulanmış. Rey Juan Carlos Hastanesi’nde çalışan görevlilerin çocukları için tasarlanan bakımevi, 300 metrekarelik bir alana yayılıyor. Mimari ekip, her yöne genişleyebilen organik bir strüktür yaratabilmek için altıgen bir planı tercih ettiklerini belirtiyor. Yapıda kullanılan çift katmanlı alüminyum panellerin tek katmanında yer alan boya katmanı yardımıyla bir yönden gri olarak algılanırken bir diğer yönden turuncu olarak görünüyor.

javier bravo, #alüminyum panel #modüler, enero, madrid, çocuk bakımevi
fotoğraflar: javier bravo
vaziyet planı
üç boyutlu imaj
kesitler
görünüşler
cephe görünüşü

Farklı yönlerde genişletilebilen mimari yapı, işleve göre opaklaşan ve şeffaflaşan alüminyum panellerle sarılmış. Açık ve kapalı mekanları oluşturan alüminyum paneller, iç mekanlarda duvarlara, dış mekanda yapı kabuğunun kendisine ve bahçe duvarına dönüşerek yapıyı çevreliyor. Mimari ekibin altı ayda tamamladığı strüktür, malzemenin sağladığı avantajla gün ışığını ve rüzgarı kontrol edebiliyor. Projede tercih edilen hafif alüminyum malzeme, yapının çevresel ayak izini de azaltmış.

Etiketler: