Álvaro Siza'nın “Paisagem Concreta” Belgeseli Yayında

GÖKÇE ARAS ENGİN

Pritzker ödüllü Portekizli mimar Álvaro Siza’nın yeni belgeseli “Paisagem Concreta” (Beton Manzara) dijital platformlarda yayına girdi.

Porto Alegre'deki Iberê Camargo Vakfı'nın genel merkez binası ve projenin mimarı Álvaro Siza'nın masası. "Paisagem Concreta" 70 dakika boyunca bu iki liman arasında geziniyor.

D'Ouro Nehri'ne bakan mimar, bir dizi sigara molasının ortasında Gaucho müzesinin tasarımının ayrıntılarını ve Brezilya ile çocukluğundan beri paylaştığı duygusal ilişkisini anlatıyor. Brezilya Belém’de doğan Siza, modernizm, Brezilya popüler müziği ve romanlarla beslenmiş ülkesinin hikayelerini bize anlatıyor. Aynı zamanda mimari ile doğa arasındaki bulanık sınırlar üzerine de düşünüyor ve Piscinas das Marés, Porto Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Nadir Afonso Müzesi gibi ünlü eserleri aracılığıyla bizi görsel bir yolculuğa çıkarıyor. Portekiz’de beraber çalıştığı insanların ve eleştirmenlerin anlatımları da belgeselde yer alıyor.

Iberê Camargo Vakfı / Fotoğraf: Manuel Sá
Iberê Camargo Vakfı / Fotoğraf: Manuel Sá
Iberê Camargo Vakfı / Fotoğraf: Manuel Sá
Fotoğraf: Manuel Sá

Aynı zamanda okyanusun diğer tarafındaki Iberê Camargo'nun seramik ve duvar halılarının sergilendiği "Fio de Ariadne" sergisinin enstalasyonunun perde arkasından kareler de var. Iberê Vakfı'nın işbirlikçileri ve mimarlar, Guaíba kıyılarına dayanan bu beton peyzajın geleceği üzerine düşüncelerini anlatıyorlar.

Paisagem Concreta’ın, yönetmenliğini Laura Artigas ve Luiz Ferraz, görüntü yönetmenliğini ise André Scarpa ve Manuel Sá üstleniyor. İlk gösterimlerini 2022 yılında gerçekleşen festivallerde yapan belgeseli aşağıdaki dijital platformlardan izlemek mümkün.

Apple TV Google Play Vimeo Youtube Claro TV+

Etiketler:

İlgili İçerikler: