Aydınlatan Heykeller

Biçimsel olarak kemer ve sütun gibi yapısal mimari elemanlardan referans alarak oluşturulan modüler, el yapımı aydınlatma heykelleri konumlandığı avludaki yapının özelliklerine işaret ediyor.

Granary Meydanı yakınlarında, Londra’daki kömür depolarının mağaza ve restoranlara dönüştürüldüğü yeni alışveriş merkezi Coal Drops’un avlusuna Eindhoven menşeli tasarım stüdyosu Mieke Meijer'in tasarladığı ışık heykelleri yerleştirildi. Tasarımcıların uzay çerçeveleri adını verdiği bu heykeller, kemerleri izlemek ve endüstriyel yapının biçimsel ana hatlarını taklit etmek gibi bulunduğu alanın mimarisine cevap verecek biçimde tasarlanmış. Avlu ve meydan boyunca görülen heykeller insanları alışveriş merkezine doğru çeken nirengi noktaları haline gelmiş.

Heykellerin strüktürü, Studio Mieke Meijer tarafından tasarlanan yenilikçi modüler sistemden yapılmış hafif fakat güçlü bir alüminyum iskeletten oluşuyor. Tasarlanan strüktürler üretildikten sonra havacılık endüstrisinde daha yaygın kullanılan endüstriyel polyester kumaşla kaplanmış.

İlk kez 2016 yılında bir galerinin zemin katında hafif nesneler olarak sergilenen heykeller, daha sonra modüler olmasının yarattığı avantaj ile üretim ve kullanım alanları yarattığı için aydınlatma sistemine dönüştürülmüş. Heykeller, renk, boyut ve ışık kontrolü gibi özel istek ve ihtiyaçlara göre üretilebiliyor.

Etiketler: