Aydınlatmada Tasarımının İlham Veren Projeleri İstanbulLight 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde

Antik çağda Antakya’da dünyanın ışıklandırılan ilk caddesine sahip olan ülkemiz, 20-21 Eylül’de IstanbulLight fuarı kapsamında düzenlenecek Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde dünyaca ünlü aydınlatma tasarımcılarını ağırlayacak.

İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi ev sahipliğinde düzenlenen Zirve’ye; Jason Bruges Studio, Liz West Studio, ONOFF Aydınlatma, LAB.1, Arup, ZKLD Light Studio, Sevenlights, PLANLUX, MCC Aydınlatma, NA Light Style, SLD Studio, Dark Source, Steensen Varming – UTS, The Lighting Institute ve Ağustos Teknoloji gibi firmalardan aydınlatma tasarımcıları ve profesyonelleri konuşmacı olarak ağırlayacak. Zirve’de aydınlatmada tasarımındaki son trendler, ilham verici projeler ve tasarımda yeni yaklaşımlar ele alınacak.

İngiliz Tasarımcı Jason Bruges, Kentsel Ölçekteki Robotik Müdahalelere İlişkin Son Araştırmasını Paylaşacak
Üretimlerinde mimariyi etkileşimli tasarımlarıyla birleştirirken manzarayı, zamana dayalı müdahaleleri ve dinamik uzamsal deneyimleri keşfetmek için ileri teknoloji karma medya paletinden faydalanan Londralı Sanatçı Jason Bruges, Aydınlatma Tasarım Zirvesi’ndeki konuşmacılar arasında yer alıyor. Bruges, “Yaklaşan Yeni Mekansal Deneyimler” başlıklı sunumunda kentsel ölçekteki robotik müdahalelerine ilişkin son yaptığı araştırmalardan bazıları da dahil olmak üzere Jason Bruges Studio’nun çeşitli proje ve süreçlerine yönelik bir sunum yapacak. Son projeleri arasında Londra’daki Doğal Tarih Müzesindeki Karanlıktaki Yaşam ekspozisyonuna ilişkin kapsamlı deneyimleri ile Texas’taki Dallas Love Field Havalimanı için etkileşimli dijital tente bulunan John Bruges, 2020 Olimpiyatlarıyla aynı zamanda Tokyo’da gerçekleştirilecek heyecan verici yeni bir projede görev alacak.

Sanatçı Liz West, İzleyicide Coşkun Bir Duyusal Farkındalık Yaratmayı Amaçlıyor
Sahaya özgü enstalasyonlar, heykeller ve duvar bazlı sanat eserlerini içeren geniş yelpazede sanat eserleri üreten Liz West, aydınlık renklerle parlak ışıkları karıştıran canlı ortamlar yaratan bir sanatçı. Zirvede “ Renk Algınız” başlıklı çok özel bir sunum yapacak olan Liz West Studio’nun kurucusu İngiliz sanatçı, eserlerinde izleyicide coşkun bir duyusal farkındalık yaratmayı amaçlıyor. West, renge karşı gösterilen psikolojik ve fiziksel tepkilerin nasıl uyarıldığı ile ilgilenirken, renklerle oynayarak uzamsal düzenlerini yoğunluğunu ve kompozisyonunu ortaya koyuyor. Sanatçının Piccadilly’deki tarihi Fortnum & Mason mağazasının avlusunda 150 iskelet çerçeve küpün asılı olarak düzenlenmiş Iri-Descent eseri, son dönemde tasarım dünyasında ilgi toplayan eserler arasında yer alıyor.

Dünya Çapında Otorite Aydınlatma Tasarımcıları, 3. Aydınlatma Zirvesi’ne Katılıyor
Aydınlatma Tasarım Zirvesi kapsamında konuşma yapacak sanatçı ve tasarımcılar arasında SLD Studio’nun kurucuları ve tasarımcıları Duygu Çakır ve Gürden Gür, alanında saygın bir firma olan Steensen Varming’in ortaklarından tasarımcı, sanatçı ve akademisyen Emrah Baki Ulaş, Londra merkezli ve 35 ülkede 92 ofis ve 14 binden fazla çalışanı bulunan mimarlık, plan ve mühendislik hizmetleri şirketi ARUP’un İstanbul Ofisi’ni yöneten tasarımcı Şebnem Gemalmaz, Doğu ve Afrika için OSRAM'ın önde gelen Dinamik Aydınlatma İşleri bölümündeki mevcut rolüyle birlikte gelecekteki düzenlemelerin şekillendirilmesinde MELA ile birlikte çalışan Yenal Gül, NA Light Style’ın kurucusu Nergiz Arifoğlu, Planlux Aydınlatma Tasarımı’ndan tasarımcı Başak Okay Tekir, Türkiye’de aydınlatma tasarımı alanında gerçekleşen bir çok ilkte insiyatifi bulunan bir isim olan Ağustos Teknoloji’nin kurucusu LIGMAN markasının dünya çapında iş geliştirme direktörü görevini üstlenen Emre Güneş, Seven Lights ‘tan Seda Sezen, 2019’da sosyal ve çevresel değerlere ağırlık veren Dark Source aydınlatma tasarımı ve içerik stüdyosunu kuran “Karanlık Koruyucusu” ünvanına sahip Kerem Ali Asfuroğlu, ONOFF Aydınlatma Tasarımı’nın Kurucusu. Haliç Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi Ali Berkman, 2019 yılının başında IALD profesyonel üyesi ZKLD Studio’dan Mustafa Akkaya, MCC Aydınlatma’nın kurucusu Canan Baba ve tasarımcısı Funda Ataylar, LAB.1’in kurucusu Faruk Uyan gibi sektörün önemli isimleri yer alıyor.

Zirveye buradan ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL