Baba ve Oğlunun Evi

EN

Yenileme projesi Unemori Architects tarafından tasarlanan ve yeniden inşa edilen ev, Japonya'nın Saitama kentinde yer alıyor. Hiroyuki Unemori projeyi şöyle anlatıyor:

Bu proje, yenileme ve rekonstrüksiyonun bir kombinasyonu. Yapı, eski ve yeni evlerin karışımından oluşan eski bir banliyö bölgesinde yer alıyor. Parselde ana binaya ek olarak, ev sahibinin marangoz babasının yaşamı boyunca inşa ettiği bir ek bina, bir atölye ve bir depo bulunuyor. Bu ekler zaman içinde en az dörder kez tadilata alınarak genişletilmişler. Plan, ek binayı ve atölyeyi, marangozun oğlu ve ailesi için bir konuta dönüştürmeyi, bununla birlikte annenin yaşadığı ana evle arasında yeterli bir mesafe bırakarak ailenin yaşam tarzını sürdürmeyi öngörüyor.

Fotoğraflar: Atelier Vincent Hecht

Mevcut ek bina ahşap ve çelikten yapılmış karmaşık bir yapıydı. Karmaşıklığını korumak için, mevcut iskelet ve temel, yeni bir ahşap çatı ve ahşap duvarlarla kaplandı, döşemeler ve ıslak hacimler eklendi. Yapısal olarak bağımsız olan yeni yapıyla eski konstrüksiyon arasında küçük bir boşluk oluşturuldu. Büyük pencereler eski kolonların, kirişlerin ve çatı kirişlerinin arasından ışık ve rüzgarı içeri alıyor. Böylece eski ve yeninin çatışmadan birbirini tamamladığı bir ev yaratmayı hedefledik.

Fotoğraflar: Atelier Vincent Hecht

"O anda mevcut olanla" ve "kişinin istediği gibi" yapılmış olan mevcut yapı, bize bir şeyler yapmaya yönelik temel özgürlük duygusunu verdi. Bu yaratıcılığa, ev sahibinin babasıyla kurduğumuz diyalog aracılığıyla eşlik ediyoruz. Bu, zamanı aşan bir işbirliği ve çoklu katılımlarla yaratılan bir mimari. Mimari formda, bu çeşitli katılımcıların varlığının zenginliğini ifade etmek istedik.

Etiketler: