Bengaluru'da Bakır Ev

EN

SDeG tarafından Hindistan'da Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluru’da tasarlanan Bakır Ev sık düzende yerleşmiş, kapalı komün sistemindeki bir yapı adasının köşesindeki 223 m2 parselde yer alıyor. Bu yoğun mahallede ışık ve hava geçişinin sağlanabilmesi için, yola bakan cephelerden , açık alanlardan ve özel aralıklı düzenlemelerden faydalanılıyor. Yapının formu ve iç hacmi, çevresi boyunca değişen mahremiyet ve şeffaflık alanlarına yönelen çentikli cephesi ve bina içindeki katlar arasındaki karşılaşmalarla şekillendi.

Yapının merkezinde, mekanları ve katları birbirleriyle bağlayan iki katlı bir galeri boşlşuğu yer alıyor. Bu boşlukta konumlanan ve üst katlara çıktıkça malzemesi ve formu değişen merdivenler, parçalı yapısıyla ara katlarla, farklı kotlardaki döşemeler arasında geçişi sağlıyor. Zemin katta mermer ve tik basamakların sıralı diziliminden oluşan merdiven asma kattaki okuma ve yaşam alanına çıkıyor. Basamak formunda katlanmış çelik köprü, bu ara kat döşemesi ile evin üst katları arasında bağlantı oluşturuyor. Ve son olarak, evin arka tarafındaki tamamı mermer bir merdiven, ikinci kattaki misafir odasına ve oradan da özel terasa erişim sağlıyor.

Bakır ev, bu tür malzeme kesişim detaylarıyla dolu. Ahşap, çelik ve taş malzemeler; mimari detaylar, doğramalar ve çeşitli özel tasarlanmış mobilyalar gibi çeşitli konfigürasyonlarda bir araya geliyor. Açısal açıklıklardan (Kuzey ve Batı'da) gelen farklı yoğunluklardaki ışık, cephe düzeni sayesinde daha da bölünerek, gün boyunca çeşitli (ve beklenmedik) ışık ve gölge olaylarına neden oluyor. Cepheler, manzarayı çerçeveleyen ve dönüştüren, delikli perdeler, bakır dokular ve camdan oluşan çıkıntılı yüzeyler olarak tasarlandı.

Etiketler:

İlgili İçerikler: