Berlin Havalimanı’nın Mimarı Meinhard von Gerkan Hayatını Kaybetti

GÖKÇE ARAS ENGİN

Berlin'deki Tegel Havalimanı'nın mimarı Almanya'nın en ünlü mimarlarından biri olan Meinhard von Gerkan, ofisinin yaptığı açıklamaya göre 87 yaşında hayatını kaybetti.

1935'te Letonya'nın Riga kentinde doğan von Gerkan, İkinci Dünya Savaşı sırasında ailesinin hayatını kaybetmesi nedeniyle Hamburg'da evlatlık olarak büyüdü.

1964 yılında mimarlık eğitiminden mezun olduktan bir yıl sonra von Gerkan, Volkwin Marg ile "von Gerkan, Marg und Partner” (gmp) adında bir ortaklık kurdu. Kısa süre sonra ise o zamanlar demokratik Batı Almanya'nın dış bölgesi olan Batı Berlin'i dünyanın geri kalanına bağlayan Tegel Havaalanı binası ile ödül kazandılar.

Kaynak: cnn.com

Takip eden yıllarda Hamburg Havaalanı, Berlin Merkez Tren İstasyonu, Berlin Swissotel gibi çok sayıda projeye imza atan Meinhard von Gerkan FIFA 2010 Dünya Kupası için ise Güney Afrika’da üç stadyum inşa etti. Türkiye’de Ankara Sheraton Hotel ve Calista Luxury Resort Belek’i tasarlayan von Gerkan 2008 yılında Arkimeet kapsamında İstanbul’a gelerek, Askeri Müze’de bir konferans vermişti.  

Etiketler:

İlgili İçerikler: