Big and Tiny

EN

Amerikan şirketi Big and Tiny'nin New York, Manhattan'daki üçüncü şubesi Zooco Estudio tarafından tasarlandı.

Küçük çocuklu aileler için yeni bir yaşam tarzı sağlamak amacıyla kurulan Big and Tiny, aile ve iş hayatının bir arada sürdürülmesini destekleyen bir anaokulu.

Diğer iki şubesi Kaliforniya'da bulunan okulun bu üçüncüsü, Manhattan'da, Dünya Ticaret Merkezi'nin yakınındaki, Özgürlük Anıtı manzarasına yönelen Brookfield alışveriş merkezi içinde yer alıyor.

Plan şeması, beş sınıfı, yönetmeliğin gerektirdiği metrekareye göre yerleştirme amacına göre belirlendi.

Çeşitli kıvrılmış ve döndürülmüş, düzensiz geometrik formların oluşturduğu morfoloji sayesinde yönetmeliğin gerektirdiği kullanım alanını sağlayan sınıflarla, cam cephe arasındaki koridor, öğrenciler için erişim ve oyun alanı olarak hizmet veriyor.

Bu geometri, eğimli çatılar oluşturarak üçüncü boyuta uzanıyor ve eğitimin başladığı ilk yer olan "ev" metaforuna gönderme yapıyor.

Farklı büyüklükteki bu "evler"in oluşturduğu hacimler, koridor yönünde büyük cam açıklıklarla aydınlanıyor. Ayrıca, doğal ışığı taklit etmek için iç tavanın en üst tarafında bir ışıklık bulunuyor. Sınıfların duvarlarının alt kısımlarında, çocuklar için gerekli her şeyin bulunduğu raflar ve minik mobilyalar yer alıyor.

Etiketler: