BigSmall Café | Jingdezhen

EN

Fon Studio tarafından BigSmall Café'nin yeni şubesi için restore edilen yapı, Çin'de, Jingdezhen'in eski şehir merkezi Longgang Lane'de yer alıyor. Ming ve Qing hanedanlarının imparatorluk porseleni üretmek için kullandıkları kraliyet fırınının ve yakın zamanda inşa edilen İmparatorluk Fırın Müzesi'nin bitişiğinde konumlanıyor. Jingdezhen'in seramik kültürünün önemli bir parçası olan bu alan, yaklaşık bin yıllık seramik endüstrisi atmosferini koruyor. Yarım yüzyıl önce fırınlar, atölyeler, mağazalar, hamallar ve tüccarlar eski sokağın refahını ve telaşını sergiliyordu. Evrilen modern yaşam tarzına uyum sağlamak için, eski sokak ve caddelerin yeniden canlandırılmasında ticari faaliyetler önem taşıyor.

Öncesi

BigSmall Cafe'nin yeni şubesi için, bir zamanlar Çinli seramik sanatçısı Fang Yunfeng'in yaşadığı eski bir malikane olan Xihua Pavilion restore edilerek yenilendi. Fon Studio eski ve yeninin yanyana geldiği bu projede, BigSmall'ın Jingdezhen şubesini uyarlanabilir yeniden kullanım perspektifinden tasarlayarak, mevcut "ihtiyaç fazlası binalara" yeni bir canlılık katmayı ve insanlarla mekanlar arasındaki etkileşimi ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlıyor.

Jingdezhen'deki konutlar, çoğunlukla basit ve sade mimari tarzda, avlulu, canlı dış cephelere sahip yapılardan oluşuyor. Bu projenin özgün binası, önünde ve arkasında küçük ve büyük avluları olan iki katlı müstakil bir ev. Avlunun tamamı farklı zamanlarda onarımlar geçirmiş ve bazı eklemeler yapılmış. Zamanın bıraktığı izler, eski ev için benzersiz bir mekânsal doku oluşturuyor. Projede nostaljik ahşap yapılar, eski tuğla duvarlar, pencere süslemeleri gibi unsurlar korundu. Son yıllarda eklenen binalar ve iç mekanlar ise yalnızca orta düzeyde yenilemeyle restore edildi.

Ana girişten ön avluya girildiğinde, sonradan eklenen binalar avlu alanını daraltarak ana binanın cephe görünümünü ve aldığı gün ışığını kısıtlıyor. Bu nedenle, projede ek yapının yalnızca ahşap yapısal kısımlarını muhafaza etmeye ve hafif tuğla duvarları yıkmaya karar verildi. Tüm avluya, konuk kapasitesini artırmak için yeni katmanlar eklendi. Girişe yakın tarafta bazı kapalı alanlar, radyo istasyonları için kayıt stüdyoları olarak düzenlendi ve interaktif bir sahne oluşturuldu.

Mümkün olduğunca bozulmadan korunan dış mekandan, eski ve yeninin çarpıştığı iç mekana geçiliyor. BigSmall Cafe'nin marka tonu, eski evin orijinal dokusuyla bütünleştirildi. Ana işlevsel alanlar basit geometrik formlarla düzenlendi. Birinci kattaki kısmi galeri doğal aydınlatma sağlıyor, üst ve alt katlar arasındaki görsel engelleri kaldırarak etkileşimi artırıyor.

Merdivenlerden, kuzey ve güney manzaralarına açılan ikinci kata çıkıldığında, ahşap ağırlıklı mekanda rahat bir ritimle düzenlenmiş farklı formlardaki koltuklar göze çarpıyor. BigSmall Cafe'nin mavi marka görseli, iki katlı ana yapıyı dolaşarak mekânsal atmosferi aydınlatıyor. Ön bahçedeki ağaçlarla çevrili koltuklar, yoldan geçenleri içeriye davet ediyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: