Bir Dönüşüm ve Kolektif Üretim Örneği: Sümer Ortaokulu Oyun Parkı

6 Şubat depremlerinin ardından KAF Kolektif, Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Sümer Mahallesi’nde bulunan Sümer Ortaokulu bahçesinde yerleşim ve yaşam alanı kurmaya başladı.

İlk olarak en temel ihtiyaçlarla ilgili çalışmalar gerçekleştiren ekip, ilerleyen günlerde çocuklar için oyun birimleri, ortak alanlar, ibadethaneler gibi depremden etkilenen topluluğun ihtiyaçlarına yönelik birimler oluşturmak için çalışmalara başladı.

KAF Kolektif öncelikle bu birimlerin üretimlerine başlayabilmek için işbirliği gerçekleştirebileceği kişi ve topluluklara ulaşabilmek amacıyla bir “açık çağrı” yayınladı. Çağrı üzerine Herkes İçin Mimarlık Derneği (HiM) üretimine katkıda bulunabileceği potansiyel ihtiyaç birimi olarak çocukların bir arada zaman geçirebileceği oyun parkını ele aldı.

Birbirinden farklı alanlardan gelen yirmi katılımcı dört gün süren bir çalışmanın sonucunda depremzede çocuklar için oyun birimleri tasarlayıp üretti. Kullanılmış kent mobilyaları ve oyun parkı parçalarının onarılıp tekrar işlevlendirildiği çalışmada katılımcılar depremden etkilenen çocuk ve yetişkinlerin hassasiyetlerini göz önünde bulundurdu. Kapsayıcı ve kolektif bir çalışma örneği olan atölyenin çıktıları dördüncü günün sonunda demonte edilerek Kahramanmaraş’a doğru yola çıktı ve sahada kurulumu gerçekleştirildi.

Kapsayıcı bir kolektif çalışma örneği olması hedeflenen bu proje, aynı zamanda acil bir ihtiyaca cevap veren, yatay örgütlenerek üreten, var olanı yeniden işlevlendirme fikriyle yola çıkan bir çalışma olmasıyla gelecekte yararlanılması üzere tasarım literatürüne de bir katkı sunmayı amaçlıyor. Proje hakkında daha ayrıntılı bilgi için KAF Kolektif’in sosyal medya hesabı, adaptör projekt ve Herkes İçin Mimarlık’ın ise web sayfaları incelenebilir. Bu gibi kolektif çalışmalardan haberdar olmak ya da katılım sağlamak için aşağıdaki künyede yer alan ekip ve kurumlarla iletişime geçilmesi yeterli.

Proje İsmi
Kahramanmaraş, Sümer Ortaokulu, Afet Sonrası Barınma Alanı için Çocuk Oyun Birimleri

Tarih
13 - 15 Mart 2023 | Fikir Aşaması
15 - 18 Mart 2023 | Uygulama & Üretim Aşaması
20 Mart 2023 | Taşıma & Kurulum

Konum
İstanbul, Küçükçekmece, Park & Bahçeler Müdürlüğü, Dönüşüm Atölyesi (Üretim)
Kahramanmaraş, Dulkadiroğlu,  Sümer Ortaokulu, Çadır & Toplanma Alanı (Varış & Kurulum)

Katılımcılar
Gülşah Özgen (adaptör projekt), Sıla Bozdeveci, (adaptör projekt), Alp Serif Besen, Buğçe Zeka, Canip Serten, Gizem Temiz, Güle Turkurt, Merve Özhan, Nihal Demir, Ayça Kanbur (HiM), Büşra Topaktaş (HiM), Demir İnhan (HiM), Ela Gök (HiM), İbrahim Emre Gündoğdu (HiM), İdil Bayar (HiM), Merve Gül Özokcu (HiM) Sam Price (HiM), Setenay Kamazoğlu (HiM), Tayfun Parlak (HiM), Zehra Sumeli.

Etiketler: