Bir Nesilden Diğerine Armağan

Üniversite öğrencilerinin gerçekleştirdiği tasarım, kırsal yerleşimdeki çocukların eğitime erişimini hak temelli bir yaklaşımla garanti altına almayı amaçlıyor.

Temel sosyal haklardan yoksun insanlara müşterek mekanlar temin etmeyi amaçlayan Uluslararası Tasarım ve Mimarlık Programı’nın yıllık Design Build for Community programı kapsamında, Chulalongkorn Üniversitesi öğrencileri Sarquella + Torres Architects ile birlikte bir anaokulu tasarladılar.

Tayland’ın kırsal yerleşimlerinden biri olan Dum Yai’de gerçekleştirilen anaokulun inşa süreci, öğrencilerin eğitmenleri, ustalar ve yerel halkla işbirliğiyle katılımcı bir biçimde tamamlanmış. Proje, dairesel bir platformun da bulunduğu toplamda 380 metrekarelik alanda, açık ve kapalı mekanlara yayılan eğitim programının yanı sıra dinlenme ve toplantı alanlarını da içeriyor.

Projede, basit kulübeleri andıran çatılar ve bu çatılar altındaki odaları tanımlayan dairesel beton bloklardan meydana gelen dört pavyon bulunuyor. Projenin en dikkat çekici unsurlarından olan pembe saçaklar ise mekana gölge sağlıyor. Sağlanan fon ile bugüne kadar dört pavyondan yalnızca üçünün çatısı tamamlanmış fakat kolayca uygulanabilecek bu basit sistem yıllar içinde kaynak yaratılarak modüler bir biçimde büyümeye açık.

Güneş bacaları ile sağlanan pasif havalandırma sistemi de iç ve dış mekanı birbirine bağlayarak mekana katkı sunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL