Biyofilik Tasarım Odaklı Mermer Bahçe ve Pavilyonu Sergisi Açıldı

AKDO’nun 40 yaş ve altındaki, Türkiye’de çalışan genç mimarlar için düzenlediği davetli yarışma sonucunda, mermeri mimari ve tasarım projelerine entegre eden Silkar Madencilik’in inovatif mermer ürünü AKDOLAM kullanılarak geliştirilen biyofilik tasarım odaklı “Mermer Bahçe” tasarımlarının sergisi 3 Ağustos’ta Silkar Plaza’da gerçekleşen bir açılışla izleyicisiyle buluştu.

Nevzat Sayın, Han Tümertekin ve Brigitte Weber’in jüri üyeliğini yaptığı, Kerem Piker Mimarlık, Super Eight Studio, PIN Architects, Melike Altınışık Architects ve DM Architects’in finale kaldığı yarışmada, PIN Architects birinciliği ve üretim ödülünü kazanmıştı.

Üretilen ve sergi alanında montajı yapılan PIN Architects tasarımı Notch / Yarık, AKDOLAM malzemenin doğal taş özelliğini, kompozit yapısını ve performans özelliklerini tasarım sürecine entegre eden, kütlesel, mimari ve taşıyıcı sistem olarak bir meydan okumaya dönüştüren ve aynı zamanda kullanıcı deneyimine odaklanan bir tasarım olarak sergide yerini alıyor. Notch, AKDOLAM malzemeyi hem panel olarak, hem de yüksek dayanımından dolayı bir cephe malzemesi gibi kapsıyor.

Diğer dört mimarlık ofisinin tasarımlarının maketleri de sergide görüebilir. Melike Altınışık Architects tasarımı bitki, mermer ve su üçlüsü arasında ortaya çıkan ve doğal ortamı yansıtan bir tasarımı ön plana çıkartırken, Super Eight Studio tasarımı, aşırı yapılı çevrelerin içine çok vahşi bir doğal çevreyi sokup, bu ikisinin biraraya geldiği zaman yarattığı kontrastı insanlara deneyimletiyor. Kerem Piker Mimarlık’ın tasarımına, doğal ışığın, taşın kalınlığının azaltılarak taşı yeniden yorumlamaya imkan tanıyan bir şekilde kullanılması ilham veriyor. DM Architects tasarımında ise, mermer madeni görüntüsünün çağrıştırdığı küp figürleri, kübik bahçeye dönüşüyor.

Doğal yüzey ve dokuları yeni tasarım tipolojileriyle insani çevrelere getiren strateji ve inovasyona odaklanan biyofilik tasarım ve mermer üzerine panel ve etkinliklerle zenginleşecek sergi, yılın sonuna kadar gezilebilecek.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL