Bosvilla Noordwijk

Kevin Veenhuizen Architects tarafından tasarlanan Bosvilla, Noordwijk'te akçaağaç ve dişbudak ağaçlarının arasında inşa edilmiş bir orman evi. Ev parselin ortasına yerleştirilerek, ağaçlandırılmış güzel alandan bolca yararlanıldı.

Bosvilla'daki tüm mekanlar, yapı formu ile örtüştüğü için net, neredeyse matematiksel bir düzende tasarlandı. Evin etrafına yerleştirilen teras, üzerini örten çatı saçağı ile birlikte iç ve dış mekanların arasında akışı sağlıyor. Üzeri saçakla örtülü teras, yaşam alanları ve doğa arasında bir geçiş bölgesi oluşturuyor.

Çevresel etkiyi azaltmak için, olukları olmayan mütevazı bir çatı formu tasarlandı. Çinko kaplama sayesinde büyük ölçüde gökyüzünde kaybolurken, keskin formuyla yeşilliğin içinde öne çıkıyor. Binanın dışına uzanan ahşap çatı kirişleri, evi yağmura, ağaçlardan dökülenlere ve yaz güneşinin sıcağına karşı koruyucu bir tür şapka görevi görüyor. Kışın ağaçlar yapraklarını döktüğünde ve güneş alçaldığında güneş ısısı çatıya ulaşabiliyor.

Şapkanın siperliği koyu ahşap kaplama ile kaplandı ve kesintisiz maun bir çizgi ile tamamlandı. Saçaklar, cephede Hollanda'nın Hilversum şehrine özgü boyutta tuğlalarla örülmüş taşıyıcı duvarlara oturuyor.

Evin konstrüksiyonu iç kısımda da açıkça görülüyor. Burada taşıyıcı duvarlar maun çerçevelerin arasında beyaz sıvalı bırakıldı. Taşıyıcı duvarların üzerine, hem zemin katta hem de birinci katta, evin kare taban planını bir haç formunda dört eşit parçaya bölen, lamine kirişler yerleştirildi.

Dört eşit parçaya bölünen kare planın bir köşesinde döşeme kaldırılarak, mutfak alanının üzerinde bir boşluk oluşturuldu. Çatı konstrüksiyonu ve haçı oluşturan birinci kattaki taşıyıcı duvarlar konstrüktif ahşap plakalarla kaplandı. Boşluğa bakan duvarda mutfak ile üst kat arasında görsel bir bağlantı oluşturan iki yuvarlak gözetleme penceresi tasarlandı. Boşluktaki iki elektrikli çatı penceresi, yaz aylarında ekstra gün ışığı ve doğal havalandırma sağlıyor.

Zemin kattaki köşelerde özel bir durum var. Lamine kiriş köşelerde devam ettiği için bu köşelerde ayrıca yapısal bir desteğe gerek kalmıyor. Bu sayede Bosvilla'nın köşeleri havada asılı duruyor. Maksimum şeffaflık elde etmek için de köşelerdeki camlar, çerçevesiz olarak doğrudan birbirine yapıştırıldı.

Yağmur yağdığında çatıdan bir şemsiye gibi akan su, terasın etrafındaki drenaj sistemi ile bir yeraltı tankında toplanıyor. Yumuşak kireçsiz bir su olan yağmur suyu daha sonra bahçeyi sulamada, tuvaletlerde, bulaşık makinesinde ve çamaşır makinesinde kullanılıyor. Bu sayede, su kullanımında %70 tasarruf sağlanıyor.

Ayrıca, ısı pompası ve ısı geri kazanımlı havalandırma sayesinde enerji tasarrufu da sağlanıyor. Hesaplamalar, bu lokasyondaki güneş panellerinin ağaçlar nedeniyle çok düşük verim sağladığını gösterdi, bu nedenle bir şirkete bağlı harici güneş panelleri kullanımı tercih edildi.

Üç yıllık bir sürecin ardından, Bosvilla'nın yeni sakinleri ile birlikte başarılı bir sürece ve sonuca ulaşıldı. Bu projede mimarlık, sürdürülebilir ve keyifli bir yaşamla bir araya geldi.

Etiketler:

İlgili İçerikler: