Buluşturan İstasyon

Kazuno şehrindeki turist tesislerinin geliştirilmesi için düzenlenen tasarım yarışması sonucunda Kengo Kuma tarafından Oyu yolu üzerinde tasarlanan istasyon Yunoeki Oyu, bölgedeki doğal kaplıcaları birleştiren ve kalabalığı kendine çekmeyi hedefleyen bir mekan.

İstasyon bir topluluk merkezi gibi çalışarak bölge halkı ve bölgeyi ziyaret edenlerin birlikte zaman geçirebileceği bir alışveriş noktası olarak da hizmet veriyor. Proje ile şehrin turistik değerinin artması hedefleniyor, bu nedenle bölgenin diğer bölgelerle olan ilişkilerinin de zamanla kuvvetlenmesi hedefleniyor. İstasyona ek olarak alan içerisinde çeşitli etkinlikler için kullanılabilecek dinamik programlı bir kompleks, gıda pazarı, sahne ve park alanı mevcut.

Yapının dış çeperinde kaynaklardan gelen ve doğal olarak ısınan su, taşlarla sınırları belirlenen bir havuzda birikiyor. Ziyaretçiler için oturma alanlarının da olduğu bu alan ayak banyosu olarak adlandırılıyor. Yapıda, lamine halka şeklindeki elemanların imalatında bölgede geleneksel olan ahşap bükme yöntemleri kullanılmış. Bu istiflenmiş ahşap halkalar mekan içerisinde hem ara bölücü hem de raf olarak işlev gören duvarları oluşturuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: