Casa Mika 22

EN

Meksika'nın başkenti Meksiko'nun kuzeybatısında konumlanan Casa Mika 22, Arquitectura Sergio Portillo (ASP) tarafından tasarlandı.

İç avlularıyla farklı deneyimler yaratmak için stratejik olarak planlanmış iki katlı konut projesinin tasarımı, bulunduğu parselin sınırlarına göre düzenlenmiş basit bir dikdörtgen plan şemasına dayanıyor. Özel olarak oluşturulmuş iç avlular sayesinde, zemin katta doğrudan çevre ve bitki örtüsüyle ilişki kurulurken, doğal ışığın iç mekanları aydınlatmasına da olanak tanınıyor. Peyzajın çeşitliliği ve her hacmin farklı yükseklikleri tarafından yansıtılan gölgeler sayesinde iç mekanlarda farklı atmosferler oluşuyor.

Fotoğraflar: Rafael Gamo

Şehrin yoğun bir caddesine bakan ve bu nedenle trafiğin sürekli gürültüsüne maruz kalan Casa Mika 22'de, gürültüyü azaltmak için önemli çözümler geliştirildi. Bu nedenle, basit ve kapalı bir cephe tasarlandı. Garaj ve servis alanları ön tarafta yer alırken, yatak odaları mümkün olduğunca sokaktan uzakta konumlandırıldı. Ayrıca arka tarafta oyunlar, bahçe işleri ve diğer aile etkinlikleri için geniş bir bahçe oluşturuldu.

Ev sahibinin taleplerinden biri iç mekanların çok büyük olmamasıydı, bunun için sadece gerekli metrekareyi sağlayacak büyüklükte mekanlar tasarlandı. Böylece, ailenin vakit geçirmekten oldukça keyif aldıkları açık avlulara daha fazla alan sağlanabildi.

Fotoğraflar: César Béjar

Casa Mika'nın malzemeleri arasında, beyaz kil bölmeli duvarları öne çıkar. Diğer evin malzemeleriyle karşılaştırıldığında öne çıkmazlar, ancak uyumlu bir şekilde entegre olurlar.

Casa Mika'yı karakterize eden beyaz kil duvarlar, evin tasarımında kullanılan diğer malzemelerle kontrast oluşturuyor. Ancak öne çıkmak için rekabet etmeden diğer malzeme seçimleriyle uyumlu bir şekilde bütünleşiyor.

Etiketler: