CDR

EN

İtalya'nın Cesena kentinde, şehrin tarihi merkezinde konumlanan apartman dairesi, tissellistudio tarafından yenilendi.

Bir dönem atıl kalan ve tahribata uğrayan evin proje sürecinde ilk olarak klostrofobik iç mekan organizasyonu ele alındı. Taşıyıcı olmayan bölmeler yıkıldı, böylece kullanım alanları genişletildi. Ortaya çıkan mekanların hepsi, bina avlusuna bakan veya iki katın ev teraslarına açılan dış açıklıkların yeniden tanımlanması sayesinde daha fazla hava ve doğal ışık alabiliyor. Yenilenen dairenin giriş katında mutfak/yemek odası, oturma odası ve misafirler tarafından kullanılan bir banyo yer alıyor. Özgün konstrüksiyonu korunan merdiven, yatak odası, özel banyo ve teknik odanın bulunduğu üst kata ulaşım sağlıyor.

Evin genel organizasyonu odaların doğal ardışıklığından yararlanıyor. Chevron deseninde döşenen yeni tik kaplama zemin, duvar ve tavanlarda kullanılan beyaz boya ile birlikte alt ve üst katları homojenleştirerek süreklilik kazandırıyor. Teraslar döşemeleri ise, iç mekandan farklı olarak daha doğrusal bir dokuda, yine tik ile kaplandı. Dış kullanım alanları bu sayede iç mekanın ayrıcalıklı bir uzantısı haline getirildi.

Mobilya seçimi ve yerleşimi, zaman içinde kalıcılığı öngören ve detaylara kadar inen bir proje gerektiren mimari tasarımın tamamlayıcı bir bileşeni olarak ele alındı. Bu bakış açısı altında, ana mekanları sonlandıran mobilyalarda; mekana entegre edilmiş bağımsız her bir parça, diğerleriyle ilişkili olsa bile kesin olarak farklı seçildi. Tüm örneklerde doku, malzeme, ışık, renk ve açılış sistemi, tasarım aşaması boyunca araştırılan temel bileşenlerdi.

Mutfak ve oturma odasında sabit bir arka plan oluşturan eklemli bölme ve dolap sistemi, gerektiğinde açılıp ayrışarak, arkasında gizlenen odaları ve diğer alanları ortaya çıkarıyor. Paneller bulunduğu yere göre dönerek, kayarak ya da üst üste binerek hareket edebiliyor.

Mutfak dolabında, panellerin üzeri dikey doğrultuda yerleştirilmiş, farklı çaplardaki lake ahşap silindirlerle kaplandı. Düşey çizgili dokunun daha sade yorumlandığı oturma odasındaki panellerde; kanat açıklıklarındaki kulplar için mutfakta kullanılan ahşap silindirler kullanıldı. Yatak odasındaki geniş beyaz lake panellerde ise, lineer çizgiler, düz yüzey üzerine oyulmuş yivlerle sürdürüldü.

Etiketler: