Çekirdeklere Takılı

Serdivan 441, çekirdek etrafına konut ve ticari birimleri iki farklı modülün kombinasyonlarıyla yerleştirerek ritmik bir düzen meydana getiriyor.

Sakarya’nın Serdivan ilçesinde konumlanan Serdivan 441, konut ve ticari işlevleri içeriyor. Proje, iki tip modülün kombinasyonlarının bir araya gelerek oluşturdukları blok sistemi olarak tasarlandı.

Yapı bloklarının düşey sirkülasyonları ortada yer alırken konut ve ticari birimler ona takılan L ve dikdörtgen tipi modüllerden oluşmakta. Bu modüller arazi içerisinde yapıların manzara yönelimleri, iç-dış ilişkileri, gün ışığı, cephe hareketleri gibi etkenlere bağlı olarak her çekirdeğe farklı bir şekilde yerleştirildi. Bu sayede standart blok yapı sistemleri yerine farklı yaşam deneyimleri oluşturulmak istendi. Blokların modül kombinasyonları ve cephedeki doğal taşların, saçakların, balkonların hareketliliği ile de tasarımda dinamiklik sağlanması amaçlandı. Blok modüllerinin tüm cepheleri açık bir şekilde konumlandırılarak dairelerin iç-dış ilişkisi kuvvetlendirildi.

Yapı özelinde, yaşama mekanları ana cadde ve park yöneliminde konumlandırıldı; yatak odaları ve ıslak hacimler iç avluya yönlendirildi. Zemin katlarda bahçe ile ilişkiyi pekiştirmek açısından teraslar oluşturuldu. Teras çatılarda ise servis birimleriyle teknik gereksinimler çözüldü.

Vaziyet planı
Zemin kat planı
1. - 2. kat planı
Modüllerin bir araya geliş diyagramı
Tip 1 plan
Tip 2 plan

Yapı parselinde bodrum kat bütüncül düşünülüp otopark, kapalı havuz, sosyal tesis, depolar gibi hacimleri barındırmakla beraber, zemin üstü yapıların bağlantısının sağlanmasına da olanak sağlamakta.