Cretox Cephe Kaplaması

Tasarım dünyasının yenilikçi cephe duvar kaplama malzemesi Cretox doğal beton panel, geleneksel döküm betonun en ince ve en hafif halini temsil ediyor. Cretox, brüt beton görünümlü panel kaplama olarak mimaride yeni bir cephe duvar kaplamaya ismini veren marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

2020 itibariyle beş yıllık denenmişliği, ağır iklim koşullarında sergilediği üstün performansı ile mermer, traverten, granit, seramik ve porselen cephe kaplama gibi yapı sektöründe bilinen dış cephe kaplama malzemeleri arasında kısa sürede yerini alan Cretox cephe kaplaması, çimento esaslı ultra hafif doğal beton panel olarak bilinirliğini her geçen gün artıyor. Mucidi, üreticisi, patent ve marka sahibi Neteren Dış Ticaret firmasının sektördeki 15 yıllık deneyimiyle ortaya çıkardığı, 2015 yılında patenti tescil edilen Cretox kaplamalar 60x120 cm seri üretim ve 125x250 cm’e kadar özel ölçülerde üretilen panel formatında ürünlerden oluşuyor.

Yüzeyi hamurundan renkli, özel nano korumalı, doğrudan kullanıma hazır ürünler gerek dış cephede, gerekse iç mekanlarda her türlü yüzeye yapıştırma yöntemiyle uygulanan detay çözüm malzemesi olarak fark yaratıyor. Koleksiyonda bulunan 50’yi aşkın renge ek olarak, projeye uygun renk ve dokuda üretilebilen Cretox, mimaride brüt betona dair çalışmalarda özgürlük sunuyor.

‘’İnsana ve Doğaya Saygı’’ felsefesi ile üretilen Cretox doğal cephe ve duvar kaplamaları, %100 saf çimento ve doğal inorganik hammaddelerden üretiliyor. Yapı sektöründe, sadece doğal ürünlerin ulaşabildiği A sınıfı (A1 ve A2-s1-d0) yanmazlık belgesine sahip Cretox, hiçbir şekilde toksik ve kanserojen (polyester fiberglas reçinesi, zehirli polimer, asbest vb.) maddeler içermiyor. Saf bir ürün olmasından dolayı tamamen kokusuz ve iç mekanlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Markanın 5. yılına özel hazırladığı birbirinden özgün modeller cretox.com web sitesinde yerini almaya hazırlanıyor. Dikey ve yatay olarak kullanabilen kalıp formlu brüt beton tasarımlarda Planx ve Lenta beton latalar, kumlamalı ve patlamalı beton yüzeylerde Zonit, Groove ve Waves, soft terrazo ve pürüzsüz beton özelliğiyle Bretna model Cretox kaplamaların yeni modelleri arasında yer alıyor. Cretox beton kaplamalar, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen 2019 Yılı RAF Yapı Malzemeleri yarışmasında, ‘’İnce Yapı Bileşenleri’’ kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Malzemelerin performansı, özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi, fiziksel çevreye olan katkıları ile değerlendirildiği yarışmada Cretox kaplamalar iç mekan ve cephe tasarımlarındaki işlevsel, estetik ve dayanıklı çözümleri ile uygulandığı projelere kattığı artı değerlerle ödüle layık görüldü.