David Alan Chipperfield, 2023 Pritzker Mimarlık Ödülü'nü Aldı

Mimar, şehir plancısı ve aktivist Sir David Alan Chipperfield CH, uluslararası alanda mimarlığın en büyük ödülü olarak kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü'nün 2023 yılı sahibi oldu.

Pritzker Mimarlık Ödülü web sitesinde yer alan ödül duyurusunda David Alan Chipperfield şöyle tanımlanıyor: Yeni binalarında da, yenileme projelerinde de ince ama güçlü, ölçülü ama zarif tarihe ve kültüre olan saygısını gösteren, iklim aciliyetleriyle yüzleşen, kendini dizginlemede radikal, modern tasarım aracılığıyla sosyal ilişkileri dönüştüren ve şehirleri yeniden canlandıran zamansız tasarımlara sahip üretken bir mimar.

Chipperfield, ödüle layık görülmesi ile ilgili duygularını şu sözlerle ifade ediyor: ”Bu olağanüstü onuru aldığım ve hepsi de mesleğe bu kadar çok ilham vermiş olan önceki alıcılarla ilişkilendirildiğim için çok şaşırdım. Bu ödülü, dikkatimi yalnızca mimarinin özüne ve anlamına değil, aynı zamanda iklim değişikliği ve toplumsal eşitsizliğin varoluşsal zorluklarını ele almak için mimarlar olarak yapabileceğimiz katkıya yönlendirmeye devam etmek için bir teşvik olarak alıyorum. Mimarlar olarak, sadece daha güzel bir dünya değil, aynı zamanda daha adil ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmada daha belirgin ve katılımcı bir role sahip olabileceğimizi biliyoruz. Bu zorluğun üstesinden gelmeli ve gelecek nesillere bu sorumluluğu vizyon ve cesaretle benimsemeleri için ilham vermeliyiz.”

2023 Pritzker Ödülü Jüri Başkanı ve 2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena ise Chipperfield’ı ödüle layık görme sebeplerini şöyle açıklıyor: "Pek çok mimarın tarihi alanlarda iş almayı kendi portföylerine yeni bir eser ekleme fırsatı olarak gördüğü bir dünyada, o, her projeye hassasiyetle ve büyük bir özenle seçtiği belirli araçlarla yanıt veriyor. Bu yanıt, bazen güçlü ve anıtsal bir jest gerektirirken, diğer zamanlarda neredeyse ortadan kaybolmasını gerektiriyor. Ancak onun binaları her daim zamana meydan okuyacak çünkü operasyonunun nihai amacı daha büyük bir iyiliğe hizmet etmek. Moda olandan kaçınması onun kalıcı olmasını sağladı.”

Chipperfield’ın yenileme işlerindeki hassasiyeti tarihsel zeka ile dolu. Her zaman yapıyı tamamen modern mimariyle değiştirmek yerine orijinal tasarım ve yapıyı kurtarmak için çabalıyor. Ödül sahibi, “Bir mimar olarak, bir bakıma anlamın, hafızanın ve mirasın koruyucusuyum. Şehirler tarihi kayıtlardır ve belli bir andan sonraki mimarlık tarihi bir kayıttır. Şehirler dinamiktir, bu yüzden sadece orada durmazlar, gelişirler. Bu gelişim sırasında binaları alıp yerine başkalarını koyuyoruz. Koruma sadece binaları değil aynı zamanda bir şehrin gelişiminin zenginliğini yansıtan karakterini ve niteliklerini de koruma meselesidir.”

Royal Academy of Arts, Londra, Birleşik Krallık, 2018 / The Royal Academy of Arts
Saint Louis Sanat Müzesi, Missouri, Amerika Birleşik Devletleri, 2013 / Simon Menges
Turner Contemporary, Margate, Birleşik Krallık, 2011 / Simon Menges
West Bund Museum 2019 Şangay, Çin Halk Cumhuriyeti / Simon Menges
River and Rowing Museum, Henley-on-Thames, Birleşik Krallık, 1997/ Richard Bryant / Arcaid
Neues Museum, Berlin, Almanya, 2009 / Joerg von Bruchhausen
Procuratie Vecchie, Venedik, İtalya, 2022 / Alberto Parise
James-Simon-Galerie 2018 Berlin, Almanya / Simon Menges
Morland Mixité Capitale 2022 Paris, Fransa / Simon Menges
Museo Jumex, Mexico City, Meksika, 2013 / Simon Menges
Hepworth Wakefield 2011 Batı Yorkshire, Birleşik Krallık / Iwan Baan
Hoxton Press, 2018, Londra, Birleşik Krallık / Simon Menges
Inagawa Mezarlığı Şapeli ve Ziyaretçi Merkezi, Hyogo, Japonya, 2017 / Keiko Sasaoka
BBC İskoçya Genel Merkezi, Glasgow, Birleşik Krallık, 2007 / Ute Zscharnt
America’s Cup Building "Veles e Vents" 2006 Valencia, İspanya / Christian Richters

Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da kentsel, kültürel ve akademik binalardan konutlara ve şehir planlamasına kadar yüzün üzerinde çalışma dahil olmak üzere, kırk yılı aşkın bir süredir devam eden kariyerinde inşa edilmiş işleri tipoloji ve coğrafya açısından oldukça çeşitli.

2023 Pritzker Jürisi bu coğrafya çeşitliliğinden şöyle bahsediyor: “Farklı şehirlerde hemen tanınabilen bir David Chipperfield binası görmüyoruz, ancak her koşul için özel olarak tasarlanmış farklı David Chipperfield binaları görüyoruz. Mimari dili; temel tasarım ilkeleriyle tutarlılığı ve yerel kültürlere karşı esnekliği dengeliyor. David Chipperfield'ın çalışmaları Avrupa klasisizmini, İngiltere'nin karmaşık doğasını ve hatta Japonya'nın inceliklerini birleştiriyor.”

Chipperfield’ın dikkat çeken yapıları ve çalışmaları; Neues Museum (Berlin, Almanya, 2009), Procuratie Vecchie (Venedik, İtalya, 2022), Amorepacific'in Genel merkezi (Seul, Güney Kore, 2017), Inagawa Mezarlığı Şapeli ve Ziyaretçi Merkezi (Hyogo, Japonya, 2017), River and Rowing Museum (Henley-on-Thames, Birleşik Krallık, 1997), BBC İskoçya Genel Merkezi (Glasgow, Birleşik Krallık, 2007), Turner Contemporary (Margate, Birleşik Krallık, 2011), Saint Louis Sanat Müzesi (Missouri, Amerika Birleşik Devletleri, 2013), Campus Joachimstraße (Berlin, Almanya, 2013), Museo Jumex (Mexico City, Meksika, 2013), One Pancras Square (Londra, Birleşik Krallık, 2013), Royal Academy of Arts Masterplan (Londra, Birleşik Krallık, 2018), Hoxton Press (Londra, Birleşik Krallık, 2018) ve Kunsthaus Zürich (Zürih, İsviçre, 2020).

Chipperfield, Pritzker Mimarlık Ödülü'nün 52. sahibi. Londra'da ikamet ediyor ve Berlin, Milano, Şangay ve Santiago de Compostela'daki ek ofisleri yönetiyor. 2023 Pritzker Ödül töreni 2023 Mayıs ayında Yunanistan'ın Atina kentinde yapılacak.

Pritzker Mimarlık Ödülü Hakkında
Pritzker Mimarlık Ödülü, 1979 yılında Jay A. Pritzker ve eşi Cindy tarafından kuruldu. Amacı, mimarlık sanatı yoluyla insanlığa ve yapılı çevreye tutarlı ve önemli katkılar sağlayan yetenek, vizyon ve bağlılık niteliklerinin bir kombinasyonunu sergileyen, yaşayan bir mimar veya mimarları her yıl onurlandırmak.

Etiketler:

İlgili İçerikler: