Dönüşebilen Strüktür

Açık çelik bir iskelet olarak inşa edilen strüktür, kamusal mekanda çeşitli kullanımlara açık işlevi etkinlik ve ihtiyaca göre biçimlenebilen geçici bir mekan yaratıyor.

Valparaiso şehri meydanına 16 günlüğünde yerleşen pavyon, Republica Portail tarafından Şili Sanat Festivali için inşa edilmiş. Çelik iskeletle üretilen strüktür yaklaşık 10 metre yüksekliğinde. Çeşitli kullanımlara imkan veren bu tasarımın farklı işlevlere göre yüzeylerini dönüştürmek mümkün. Bu geçici yapı, polyester kumaş şeritlerle ile kaplanabilen yan yüzeyleri sayesinde şeffaflık oranının farklı derecelerde ayarlanabildiği bir hacim oluşturuyor.

Biri insanları bir araya getirip etkileşimlerine olanak sağlamak amacıyla kurgulanan bahçe, diğeri ise üst katlarda proje ekibinin konaklama ihtiyacını karşılamak üzere kurgulanan platformlar olmak üzere pavyon iki temel mekan oluşturuyor. Gündüzleri insanlar için meydanda zaman geçirebilecekleri bir alan yaratan pavyon, geceleri yüzeylerinin kapatılarak ışıklandırılabildiği büyük bir kent lambasına dönüşüyor.

Platformlarla desteklenerek beş katlı hale gelebilen pavyonun ilk katı ağaçlar, süs bitkileri ve çalıların olduğu bir bahçe olarak kurgulanmış. Ağaçların arasında insanların birlikte zaman geçirebilmesi için oturma birimleri tasarlanmış. Üst katlarda ise pavyonda gerçekleşen etkinlikleri organize eden ekip için çalışma ve konaklama alanı dışında teknik ihtiyaçların da karşılandığı mekanlar bulunuyor. Merdivenin yanında da ses sistemi ve ışık projektörleri ile görsel-işitsel kontrolün sağlandığı bir platform mevcut. Ekibin konaklama ihtiyacı pavyonun katlarına kurulan çadırlarla karşılanırken en üst kat ise teras olarak kullanılıyor.

Etiketler: